Bani pentru cultura

Proiectele de hotarare discutate in sedinta Consiliului Judetean au fost adoptate prin contributia alesilor PSD

. Consilierii Aliantei D.A. au sustinut, prin votul lor, mai multe proiecte initiate de presedintele CJC, Nicusor Constantinescu, dar s-au opus celor ce priveau SC “Domeniul public si privat judetean” SRL. Alesii PD si PNL au initiat un proiect prin care vor sa obtina desfiintarea societatii. Conducerea Consiliului Judetean Constanta a sugerat initiatorilor proiectului sa obtina mai intai avizele comisiilor de specialitate si abia apoi proiectul va fi supus dezbaterii. Un alt punct care a generat discutii contradictorii a fost cel privind executia unor lucrari de reabilitare la drumurile judetene. In opinia consilierului liberal Victor Manea, o parte din banii ce ar trebui sa sustina pietruirea si asfaltarea drumului dintre satele Cotu Vaii si Valcel ar putea fi folositi pentru finalizarea lucrarilor de reabilitarea la soseaua Poarta Alba-Nazarcea, cale de acces spre litoral. Acest amendament si altele care ar fi sustinut alocarea unor fonduri pentru reabilitarea drumurilor judetene in detrimentrul unor localitati au ramas doar la faza de propuneri. Consilierii Aliantei au incercat, prin votul negativ, sa impiedice adoptarea unora dintre hotarari, actiune ce nu a reusit sa o contracareze pe cea a consilierilor PSD, majoritari in Consiliul Judetean. Prin votul consilierilor, institutiile de cultura din judetul Constanta au primit bugetul pe anul in curs. Angajatii CJC si cei ai Directiei Judetene pentru Evidenta Informatizata a Persoanelor vor primi in acest an sporuri si un concediu suplimentar.
Alesii judeteni au mai votat pentru participarea CJC, in calitate de mebru fondator, la constituirea Asociatiei de Dezvoltare Intercomunitara “Zona Metropolitana”. Presedintele institutiei, Nicusor Constantinescu, a declarat ca astfel localitatile ce formeaza asociatia vor avea acces mai usor la fondurile europene ce vor fi alocarea pe baza proiectelor elaborate de administratiile locale.

Data publicării: 08 Feb 2007 - 05:54

Link știre