PSD Arad moare de grija facturilor primarului Falca

Primarul municipiului Arad, Gheorghe Falca, a fost somat, luni, de conducerea organizatiei locale a PSD sa faca publice contractele la utilitati pentru imobilul in care locuieste

. Cererea social-democratilor vine dupa ce presa a dezvaluit ca o cladire de pe strada I.L. Caragiale, in care sta edilul, figureaza in evidentele societatilor furnizoare de utilitati ca fiind proprietatea SC “Elecon Plus”.
Actionarii acestei firme l-au ajutat, in 2005, pe primar sa se mute de la etajul zece al unui bloc din centrul orasului, intr-o vila, facand cu el un schimb de locuinta. Aceasta afacere a intrat si in vizorul procurorilor DNA, Falca fiind citat deja de doua ori, in aceasta luna, la audieri.
“Fara a face abstractie de prezumtia de nevinovatie, dar pastrand o oarecare doza de scepticism, bazata in special pe faptul ca am fost informati despre unele demersuri incepute, zilele trecute, de persoane din anturajul primarului, cu scopul de a transfera aceste contracte de pe firma «Elecon» pe domnul Falca, ii solicitam inca o data edilului sa binevoiasca a informa prompt cetatenii orasului asupra situatiei in care se regaseste”, suna cererea facuta de vicepresedintele organizatiei municipale a PSD, Marian Melinte.

Falca - bun platnic sau nu?

De asemenea, liderii social-democrati i-au solicitat primarului sa arate public contractele de utilitati ale casei in care locuieste pentru a dovedi ca este bun platnic.
“Daca tot se vrea un cetatean model, sa arate eventual si cateva facturi emise de societatile furnizoare, alaturi de chitantele care dovedesc cat de bun platnic este Gheorghe Falca. Cred ca asa cum timpul i-a permis sa gandeasca si sa implementeze un sens giratoriu pe strada Horia, doar pentru a-i facilita accesul la proprietatea obtinuta de la SC «Elecon», tot asa edilul avea timp si sa-si reglementeze din punct de vedere juridic situatia imobilului in cauza”, a declarat Melinte.
La randul sau, presedintele organizatiei municipale a PSD, Dorel Caprar, a sustinut ca edilul trebuie sa-si delege atributiile, “pentru ca este acuzat de niste fapte deosebit de grave”.
“Este imoral sa mai ia decizii pentru oras si in numele alegatorilor. Cred ca ar fi un gest de maxima responsabilitate si in fond respect pentru locuitorii din Arad ca domnul Falca sa astepte pe margine deznodamantul acestui scandal. Suntem constienti ca primarul nici nu are imunitate nici nu se poate autosuspenda, insa ii recomandam un concediu fara plata pana la finalul cercetarilor”, a afirmat Caprar.
Falca a fost audiat, recent, la Timisoara de procurorii DNA, fiind acuzat de luare de mita si abuz in serviciu. Falca este cercetat penal dupa ce, in urma cu doi ani, a facut un schimb de imobile cu SC “Elecon Plus” SRL. Ulterior acestei tranzactii, Primaria a vandut, in 2005, catre firma cinci hectare de teren, cu doar 16 euro/metrul patrat, in conditiile in care valoarea parcerlei era mult mai mare pe piata imobiliara.
Aceeasi firma a vandut, in scurt timp, suprafata de pamant unei societati din Timisoara, la o valoare mult mai mare.

Data publicării: 06 Feb 2007 - 07:34

Link știre