Edilii Timisoarei - putred de saraci

Gh

. Ciuhandu Doar jumatate dintre consilierii judeteni din Timis si-au actualizat declaratiile de avere pana la data-limita de 31 ianuarie. De asemenea, cei doi vicepresedinti ai CJ, Liviu Borha (PNL) si Marius Popovici (PNTCD), impreuna cu seful institutiei, Constantin Ostaficiuc (PD), nu au mentionat nici o noutate in averile proprii, asa ca ultimele documente de acest tip sunt vechi de un an sau doi.
In timp ce majoritatea alesilor au trecut cate o masina, niste terenuri, iar unii case de vacanta, doi dintre consilieri se imbogatesc de la an la an. Dan Popa (PD) si Vasile Rotarescu (PSD) pot fi considerati cei mai bogati politicieni din administratia judeteana.
Din totalul de 34 de alesi PD, PNL, PNTCD, PRM si PSD, 13 au mentionat noutati in averile familiei. In varful topului se afla democratul Dan Popa, care, pe langa mandatul din CJ, este si director general la un dealer auto, dar si secretar executiv la filialei democratilor. De asemenea, Popa este partener de afaceri si bun prieten cu fostul prefect al judetului, Ion Raducanu, acum presedinte al organizatiei PSD.
Din declaratia sa de avere reiese ca el detine, impreuna cu sotia, 47 de hectare de terenuri agricole in Arad, o casa si un apartament in Timisoara, un apartament in Lugoj, iar de anul trecut are si o casa de vacanta la Garana. Popa mentioneaza si bijuterii in valoare de 35.000 de euro, precum si conturi bancare de 20.000 de euro. Cea mai mare parte a averii sale consta, insa, in actiunile la cele cinci societati, a caror valoare totala sare de 4,3 milioane euro. Ca director general la firma unde este actionar impreuna cu Raducanu, consilierul are un salariu lunar de 12.000 lei noi (120 milioane lei vechi).
Si social-democratul Vasile Rotarescu a investit in mai multe firme, iar valoarea totala a actiunilor sale trece de 3,4 milioane euro. Acesta mai detine aproape 30 de hectare de teren in judet, o casa in Timisoara, una in localitatea Albina si doua masini. Totodata, anul trecut, consilierul a vandut un teren cu aproape 50.000 euro, bani care s-au adaugat la contul de 455.000 de euro din banca.

Fostul baron local si-a vandut masinile

Si Eugen Adrian Orza Milutinovici, fost secretar executiv la PSD si considerat, in legislatura trecuta, “baron local”, a mentionat, in ultima sa declaratie de avere, ca si-a vandut cele doua masini, pe care a luat 10.000 de euro. El detine 52 hectare de teren in judet (dar nu mentioneaza nici o localitate), precum si doua case. Din exploatari agricole a obtinut, in 2006, circa 20.000 lei noi, la care se adauga salarii de 8.600 lei noi si indemnizatia de consilier judetean, de 4.200 lei noi.
Un alt social-democrat “cu stare” este Cornel Lera, seful Asociatiei Judetene a Vanatorilor si Pescarilor Sportivi. Acesta detine aproape 7 hectare de teren in orasul Lugoj si in satul Sinersig, unde are si locuinte. De patru ani, Lera mai are si o casa de vacanta in satul Fardea, in apropierea lacului Surduc.
Din randul consilierilor judeteni independenti politic se distinge Dan Bara, care a vandut, anul trecut, trei case in localitatea Albina, aproape de malul raului Timis. Suma obtinuta trece de 260.000 de euro. Pe langa acesti bani, el are un cont bancar de 33.000 de euro si este actionar la patru societati, de pe urma carora a castigat 50.000 lei noi.
Bara, fost membru al PNL, mai are un teren in Timisoara de 683 metri patrati, un teren intravilan la Albina, de peste 700 mp, si aproape patru hectare de teren la Mosnita Noua, aproape de Timisoara. Alaturi de casa sa din oras, Bara mai are in proprietate si o pensiune, dar si trei masini de firma.

Fara casa, dar cu Olcit
Si pe site-ul Primariei Timisoara au fost postate averile actualizate ale membrilor din executivul local. Astfel, primarul Gheorghe Ciuhandu nu are mari schimbari in proprietate, el actualizandu-si doar veniturile din salarii. In schimb, viceprimarul Adrian Orza ramane “codasul” averilor, fara nici o alta proprietate decat un Olcit din 1991, doua conturi bancare de 20.000 lei noi si unul de 12.000 euro, precum si salariul anual de la Primarie, de 52.545 lei noi.
Si secretarul municipalitatii, Ioan Cojocari, si-a deschis, anul trecut, un cont in banca, de 10.000 lei noi. El mentioneaza si un imprumut de 42.000 de euro pe care i l-a dat fiicei sale, Paula.
Data publicării: 03 Feb 2007 - 07:16

Link știre