Un senator UDMR ameninta cu procese politicenii nationalisti [1]

Reprezentantii UDMR nu vor mai accepta atacurile politicienilor romani la adresa comunitatii maghiare

. Aceasta este pozitia uniunii, care este hotarata sa puna capat manifestarilor nationaliste, dupa cum a declarat senatorul UDMR de Covasna, Puskas Balint (foto). Udmeristi pretind ca vor merge pana la actionarea in judecata a celor care vor mai jigni comunitatea maghiara.

"In ultima perioada ne simtim din ce in ce mai mult atacati de colegii din celelalte partide, in general pe tema autonomiei, dar mai mult pe tema autonomiei teritoriale a tintului Secuiesc si a Asociatiei pentru tinutul Secuiesc", a declarat senatorul Puskas, care a adaugat ca "aceste expresii se refera la un popor intreg, nu numai la comunitatea maghiara din Romania, si ne-am cam saturat sa acceptam astfel de catalogari si incercam sa intervenim pe cai parlamentare, dar si pe cai juridice daca este cazul".

Puskas Balint a adaugat ca UDMR este deschisa la un dialog pe marginea dezideratelor Uniunii, dar in conditii normale, fara utilizarea anumitor expresii si jigniri la adresa comunitatii maghiare din Romania. "Pe Puskas il pot cataloga cum vor, pe altii din UDMR la fel, dar nu suntem dispusi sa acceptam jignirea comunitatii maghiare din Romania", a avertizat senatorul UDMR. Puskas Balint a exemplificat cu declaratia facuta in urma cu doua zile in Senat de catre senatorul Gheorghe Funar, care la dezbaterea proiectului de lege privind alegerile pentru Parlamentul European a spus ca limba maghiara este "o limba a cailor".

Referitor la referendumurile pentru obtinerea autonomiei teritoriale a Tinutului Secuiesc, UDMR refuza sa participe la actiunile concertate de grupurile autonomiste. In acest sens, prefectura Covasna va ataca in justitie acele hotarari ale consiliilor locale care prevad organizarea unor asemenea demersuri. Pana in prezent, doua consilii locale din comuna harghiteana Ciumani si din comuna covasneana Ghidfalau au decis sa organizeze referendum avand ca tema autonomia teritoriala a Tinutului Secuiesc.

Publicat de : Ionel Dancu
Data publicării: 25 Noi 2006 - 06:26

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=22258&titlu=Un_senator_UDMR_ameninta_cu_procese_politicenii_nationalisti