Parlamentul Tinerilor, la Camera Deputaților [1]

Camera Deputaților și Asociația Pro Democrația - Club București organizează, vineri, începând cu ora 10.00, în Sala plenului Camerei Deputaților, sesiunea 2006 a Parlamentului Tinerilor, o simulare a procesului legislativ.

La eveniment vor participa președintele Camerei Deputaților, Bogdan Olteanu, vicepreședintele Camerei Deputaților, Victor Ponta, liderul Grupului parlamentar al UDMR de la Camera Deputaților, Marton Arpad și Secretarul general al Camerei Deputaților, Georgeta Ionescu.

Pe parcursul celor trei zile, tineri cu vârste cuprinse între 18 - 26 de ani, vor participa la o simulare a lucrărilor în grupurile politice, în comisiile de specialitate și în plenul Parlamentului Tinerilor, fiind asistați de membri ai tuturor grupurilor parlamentare ale Camerei Deputaților.

Se vor acorda șase premii pentru prestația participanților, acestea constând în abonamente la Le Monde Diplomatique, stagii de internship în cadrul grupurilor parlamentare, o zi de lucru cu președintele Camerei Deputaților, domnul Bogdan Olteanu, diverse alte materiale oferite de organizatori.

Decernarea premiilor și sesiunea de închidere vor avea loc duminică, la ora 17.00, în sala „C.A. Rosetti” (nivel S1).

Organizatorii își propun să ofere tinerilor participanți - liceeni, studenți, masteranzi - posibilitatea înțelegerii importanței, rolului și funcțiilor Parlamentului în cadrul celorlalte instituții democratice, familiarizarea cu doctrinele partidelor politice parlamentare, o viziune practică asupra a ceea ce reprezintă în mod real activitatea parlamentară.
Data publicării: 24 Noi 2006 - 05:57

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=22218&titlu=Parlamentul_Tinerilor__la_Camera_Deputatilor