Trei functionari din Primaria Buzau, cercetati penal [1]

Trei functionari ai Primariei orasului Buzau, alaturi de un administrator din aceeasi localitate, au intrat in vizorul anchetatorilor de la Serviciul de Investigare a Fraudelor, pentru o concesiune suspectata a fi ilegala

. In fapt, Politia a inceput urmarirea penala impotriva unui barbat de 30 ani, din Buzau, administrator al unei societati comerciale din municipiu, pentru comiterea infractiunilor de instigare la savarsirea infractiunilor de fals intelectual si uz de fals si impotriva a trei functionari din cadrul Primariei Municipiului Buzau, pentru savarsirea infractiunilor de abuz in serviciu contra intereselor publice, fals intelectual si uz de fals. “In sarcina functionarilor, s-a retinut ca in perioada noiembrie 2003 - martie 2006, ulterior incheierii unui contract intre Primaria Municipiului Buzau si societatea comerciala in cauza, ce are ca obiect concesionarea unei suprafete de teren situat in municipiului Buzau, nu au constatat, comunicat si intocmit nici un document prin care sa sesizeze neplata de catre administratorul societatii, a garantiei si redeventei anuale care conform clauzelor din respectivul contract de concesiune au atras nulitatea acestuia.
Publicat de : I. C.
Data publicării: 04 Sep 2006 - 05:20

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=20579&titlu=Trei_functionari_din_Primaria_Buzau__cercetati_penal