Cosmin Gusa: “O sa ma asigur ca Basescu nu va mai ajunge presedinte”

Florin Marin, AMOS NEWS In Parcul Tineretului din Bucuresti a avut loc sambata, 27 mai, Adunarea Generala Nationala a Partidului Initiativa Nationala

. In prezenta delegatilor s-a discutat si votat prima formula a programului politic al formatiunii. Presedintele PIN, Cosmin Gusa, a anuntat ca programul va fi completat, urmand a fi promovat in luna iulie. In cortul din Parcul Tineretului ridicat de PIN au incaput cam 400 de persoane, membri si simpatizanti ai partidului, dornici sa asculte oferta celor de la "Initiativa Nationala". Cosmin Gusa si-a prezentat si colegii din teritoriu, lideri ai filialelor locale din Salaj, Mehedinti, Cluj, Valcea, si nu in ultimul rand Bucuresti. Fiecare delegat din judet a propus o tema de dezbatere aflata la zi pe agenda cetateanului si, la unison, au dorit sa transmita mesajul ca PIN nu inseamna numai Cosmin Gusa si Lavinia Sandru. Starea sectorului de sanatate, conditiile precare din invatamant, bulibaseala taxelor si impozitelor locale, marginalizarea celor nevoiasi, coruptia au fost principalele teme aborbate de delegati. Nu au scapat de tirul celor de la PIN Tariceanu, Vladescu, Videanu si alti politicieni. Ciuvica, Sarbu si Ponta, in vizita... Si pentru a arata ca este sprijinit de colegi la fel de tineri din clasa politica, Gusa i-a invitat pe Daciana Sarbu, Victor Ponta si Mugur Ciuvica sa participe la acest eveniment. Deputatul PSD Daciana Sarbu a primit o invitatie deschisa din partea simpatizantilor sa se alature PIN, in timp ce Victor Ponta a marturisit ca venirea sa la Adunarea Generala Nationala a PIN se datoreaza curiozitatii de a afla cum se poate face un partid: sa-l cladesti de pe un teren gol sau sa preiei o structura veche, ponosita de fosti comunisti, si sa o renovezi. Mugur Ciuvica a fost mai rezervat in declaratii, dar s-a aratat incantat de entuziasmul celor veniti la eveniment. Gusa despre "pacientul de la Elias" "Show-ul" politic al celor de la PIN a fost organizat pentru sustinerea Legii “play-back”, initiat de aceasta formatiune. Legea urmeaza sa se aplice in domeniul muzical, insa, potrivit lui Gusa, ar putea avea, la modul figurat, un efect si asupra clasei politice romanesti. "Am intrat in politica ca sa le tai politicienilor inregistrarea din spatele scenei", a explicat sugestiv Gusa accederea sa in clasa politica. "Perceptia pe care vrem sa o oferim astazi este a unei manifestari anti-playback. Incercam sa aducem un suflu nou in politica. Playback nu se leaga numai de lumea muzicala, ci de intreaga realitate care ne inconjoara. Vrem sa incepem o revolutie anti-playback. Suntem intr-un moment in care trebuie sa facem o revolutie", a declarat Gusa. Aproape toti politicienii - numiti tariceni, boci, basesti - au avut parte de replici dure din partea sefului PIN. Cum subiectul preferat al lui Cosmin Gusa este Traian Basescu, din partidul caruia a plecat, nici seful statului nu a scapat de declaratiile acide ale lui Gusa. "Pacientul de la Elias", cum l-a numit liderul PIN pe Traian Basescu, a fost acuzat ca lasa libertate de actiune oligarhiei care s-a instaurat in Romania si ca este "nesatul de putere". La finalul discursului, Gusa a transmis presedintelui Romaniei ca va face tot ce-i sta in putinta si o sa se asigure personal sa nu mai ajunga la Cotroceni pentru un al doilea mandat. Fara playback Discursul Laviniei Sandru a fost, de asemenea, presarat cu atacuri la adresa unor lideri politici. Ea a reamintit proiectele in care s-a implicat PIN din 17 septembrie pana astazi, subiectele dintre care amintim: Loteria Romana, modificarea legilor statutului alesilor locali, legea arhivelor, legea lustratiei, Cathedral Plaza, Legea playback. In acelasi loc, dupa incheierea Adunarii Generale Nationale a PIN a avut loc un concert live cu solisti si trupe care sustin proiectul Legii “play-back”, initiat de catre PIN. Printre cei care au acceptat sa evolueze in concert, fara onorariu, spun surse din PIN, se numara "Etnic", "One", "Alb si Negru", "Vank", Luminita Anghel, "Holograf".
Data publicării: 29 Mai 2006 - 05:52

Link ştire