Razboi intre Primaria Oradea si patronii de cluburi [1]

Patronii de cluburi din Oradea au declarat razboi primariei municipiului, dupa ce alesii locali au propus, prin intermediul unui proiect de hotarare, ca in localuri sa se opreasca muzica la ora 23

.00. Potrivit proiectul de hotarare intitulat "Regulament pentru stabilirea programului de functionare a unitatilor de alimentatie publica, precum si a celor destinate recrearii si divertismentului", "in unitatile de alimentatie publica al caror cadru ambiental e completat de formatii de muzica, precum si in unitatile cu profil de divertisment pentru tineret (cluburi, discoteci) unde divertismentul e realizat prin intermediul muzicii si dansului, folosirea muzicii va fi permisa pana la ora 23; pentru a beneficia de program muzical dupa ora 23, unitatile comerciale in cauza trebuie sa fie amplasate la o distanta de minimum 100 metri de locuinte sau sa fie izolate fonic".

Conform edililor locali, initiativa primariei are la baza peste 200 de reclamatii inregistrate in acest an de oradenii care locuiesc aproape de diverse cluburi si se plang de muzica infernala. De cealalta parte, patronii de localuri spun ca protestul lor este sustinut de peste 2.000 de oradeni intrigati de regulamentul propus de primarie.(D.B.)

Publicat de : Redactia Curentul
Data publicării: 29 Mai 2006 - 05:50

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=18179&titlu=Razboi_intre_Primaria_Oradea_si_patronii_de_cluburi