Primăria Oradea limitează distracția din cluburi până la ora 23:00 [1]

Din cauza zgomotelor infernale făcute de muzica dată la maxim în cluburile de noapte și datorită reclamațiilor vecinilor, municipalitatea orădeană vrea să oprească muzica după ora 23:00, transmite corespondentul AMOS News. Sunt vizate în special localurile din centrul istoric al orașului.

Un proiect de regulament pentru stabilirea programului de funcționare a localurilor prevede măsuri severe, care îi vor aduce pe patronii cluburilor la faliment. Documentul cuprinde câteva prevederi contestate vehement de patronii de cluburi. Primăria vrea ca muzica din localuri să fie închisă la ora 23:00, ora putând fi prelungită numai cu acordul expres al municipalității.

De asemenea, patronii trebuie să ceară acordul vecinilor existenți pe o rază de 100 de metri, vertical și orizontal. Ori, e greu de crezut că vecinii disperați de zgomotul infernal al muzicii își vor da acordul să nu doarmă în fiecare noapte.

Pentru cluburile aflate în zona istorică a orașului, regulamentul este strict: „În pasajul arhitectonic Vulturul Negru, disco-barurile pot funcționa cu muzică doar până la ora 23:00”.

Problema primăriei este însă dezinteresul oamenilor față de acest subiect: la dezbaterea publică organizată de primărie, în sală s-au adunat opt orădeni deranjați de activitatea cluburilor, față de aproximativ 20 de patroni de cluburi.

Unii reclamanți, mai pacifiști, au cerut izolarea fonică a cluburilor, astfel încât locatarii să nu mai audă muzica, aceasta putând fi dată la maxim dacă vecinii nu aud nimic. Deocamdată, subiectul a rămas deschis, primăria urmând să ia o decizie.
Publicat de : Mircea STROE
Data publicării: 18 Mai 2006 - 05:42

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=17877&titlu=Primaria_Oradea_limiteaza_distractia_din_cluburi_pana_la_ora_23_00