LUCA II DA UN VANT LUI STOLOJAN [1]

Federatia Sindicatelor Libere si Independente Petrom, condusa de Liviu Luca, prietenul lui Sorin Ovidiu Vantu, a platit un sondaj de opinie care-l propulseaza pe Theodor Stolojan

. Cercetarea INSOMAR, data publicitatii duminica, in care consilierul prezidential este cotat cu 12% din simpatiile romanilor (ocupa locul doi, la egalitate cu Mona Musca, dupa presedintele Traian Basescu) a fost realizata in perioada 5-9 mai, prinzand doar o zi dupa declaratiile incendiare facute de Theodor Stolojan pe 8 mai intr-o emisiune televizata. O INTAMPLARE Denis Binisor, sociolog al institutiei care a realizat sondajul, ne-a declarat ca este "o pura intamplare" ca cercetarea s-a finalizat dupa doar o zi de mediatizare a declaratiilor lui Stolojan. Cat despre scorul foarte bun obtinut de liberal, Binisor a explicat ca este pentru prima data cand oamenii sunt intrebati pe cine si-ar dori sa vada pe fotoliul de premier in locul lui Calin Popescu Tariceanu. "Aceasta intrebare nu a mai fost pusa in nici un alt sondaj, de aceea avem acum aceste rezultate bune", a spus sociologul. CAINII GUVERNAMENTALI Simtind suflul planurilor lui Stolojan drept in ceafa, Tariceanu si-a chemat colegii ieri dimineata la o sedinta la partid. "Nu se schimba caii cand treci raul. Deci, in momentul de fata, preocuparea principala este de a ne indeplini toate angajamentele in asa fel incat 1 ianuarie sa reprezinte o aderare de succes", a spus premierul, anuntandu-si cu fermitate intentia de a ramane la Palatul Victoria cu toata echipa sa.
Data publicării: 16 Mai 2006 - 06:03

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=17819&titlu=LUCA_II_DA_UN_VANT_LUI_STOLOJAN