Primaria Târgu Mures e nemultumita de privatizarea Distrigaz Nord

Primaria Târgu Mures e nemultumita de privatizarea Distrigaz Nord      Primarul orasului Târgu Mures, Dorin Florea, a anuntat luni, într-o conferinta de presa, ca este posibil sa atace în instanta Hotarârea de Guvern prin care a fost privatizata compania Distrigaz Nord, nemultumit ca transferul de proprietate a fost facut fara consultarea administratiei locale, transmite corespondentul MEDIAFAX

.      Primarul, care este si vicepresedintele Asociatiei Municipiilor din România, a declarat ca, împreuna cu alti primari membri ai asociatiei, va formula o cerere pentru a vedea care sunt obligatiile administratiilor locale prevazute în contractul de privatizare.      "Studiez inclusiv posibilitatea atacarii în istanta a Hotarârii de Guvern prin care s-a privatizat Distrigaz Nord. Primarii n-au fost parteneri sau observatori la privatizarea Distrigaz si acum aceeasi situatie se regaseste si la Electrica, ceea ce demonstraza ruptura dintre Guvern si administratiile locale", a spus Florea.      Distrigaz Nord este detinuta de grupul german E.ON Ruhrgas, care a preluat, în iunie 2005, un pachet de actiuni reprezentând 51% din capital. Compania furnizeaza aproximativ 4,5 miliarde metri cubi de gaz anual, catre aproximativ un million de clienti, si opereaza un sistem de conducte cu o lungime de aproximativ 17 000 km, în nordul tarii.
Data publicării: 10 Mai 2006 - 05:26

Link știre