20 de miliarde, asigurare pentru casa primarului [1]

SASCUT

. Locuinta lui Ion Rauta, unul dintre cei mai bogati oameni din Bacau, a ars in cursul serii de joi.

Ion Rauta, primarul comunei Sascut, din judetul Bacau, ar putea incasa 20 de miliarde de lei ca asigurare pentru locuinta care i-a fost mistuita de un incendiu in cursul serii de joi. Pompierii au stabilit ca focul a fost provocat de un scurtcircuit si au estimat paguba la 5,2 miliarde de lei. Pana sa achite primarului banii, firma de asigurari va face propriile investigatii asupra cauzelor incendiului si va stabili prejudiciul dupa criteriile sale.

Incendiu provocat de un scurtcircuit

Focul s-a declansat in jurul orei 18.00, in timp ce primarul dormea. "M-a trezit sotia si mi-a spus ca simte miros de fum. Am iesit afara si am vazut cum flacarile au cuprins etajul. Totul era din lemn ignifugat, dar si asa a ars repede. Pompierii au venit dupa o ora, dar cred ca nu ar mai fi putut salva ceva. Pe langa etajul care nu mai este, focul mi-a distrus si mare parte din lucrurile de valoare de la parter", a declarat Rauta.

Imediat, toata suflarea comunei a sarit sa dea o mana de ajutor. Inarmati cu galeti, oamenii au inceput sa care apa din piscina din curte si sa le-o dea pompierilor de pe casa. Nimeni nu putea intelege cum de-a fost posibil asa ceva. "Eram in curte cand am vazut valvataia. Flacarile se ridicau la cer si asa ceva nu am vazut niciodata", a spus Veta Caldararu, una dintre vecinele primarului.

Icoana valoroasa, scapata ca prin minune

Pentru stingerea incendiului au intervenit pompierii din Bacau si Adjud, cu opt autospeciale. Acestea au facut ore intregi ture pentru a se alimenta cu apa la sursele din imprejurimi. Ca prin minune, flacarile au ocolit o icoana foarte veche, estimata la cateva zeci de mii de euro.

Ion Rauta este la al treilea mandat de primar in comuna Sascut. El este un membru marcant si influent al filialei judetene a PSD, iar numele i-a fost legat de mai multe scandaluri politice. Rauta are afaceri, in principal, in domeniul agriculturii si este cunoscut ca unul dintre cele mai bogate persoane din judet.

28 de camere

Casa primarului era o adevarata emblema pentru localitatea Sascut, date fiind dimensiunile si arhitectura care aminteau de stilul pagodelor chinezesti. Ion Rauta a inceput sa o ridice imediat dupa Revolutie, la finalizarea lucrarilor constructia avand nu mai putin de 28 de camere.

- 14casa-primar-arsa.2.bc.jpg

Data publicării: 06 Mai 2006 - 06:27

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=17530&titlu=20_de_miliarde__asigurare_pentru_casa_primarului