Casa primarului din Sascut a ars din temelii 23 de camere si cateva dependinte, facute scrum in cateva zeci de minute

Cea mai frumoasa casa din comuna bacauana Sascut, cea a primarului Ioan Rauta, a ars din temelii joi seara

. Incendiul a izbucnit in jurul orei 18, cand primarul si familia sa erau  în casa. Focul a fost, înca din primele minute, extrem de puternic, iar flacarile, înalte de câtiva metri, au mistuit tot etajul, din care nu a mai ramas nimic.
Pompierii din Bacau si Adjud au intervenit cu opt autospeciale cu apa si spuma, însa focul cuprinsese deja tot etajul, construit din lemn. Zeci de sateni au participat la lupta cu flacarile, însa nici dupa trei ore focul nu fusese stins complet. Primarul Ioan Rauta era acasa în momentul izbucnirii incendiului, dar nu a putut sa salveze nimic. "Pe la cinci dupa-amiaza eram în casa si dormeam. La un moment dat, sotia mi-a spus ca simte miros de fum. Am iesit afara si am vazut cum flacarile au cuprins etajul. Totul era din lemn si a ars repede. Pompierii au venit dupa o ora, dar cred ca nu ar mai fi putut salva ceva", a declarat Rauta, vizibil marcat de nenorocire. Initial, primarul a încercat sa urce pe scara interioara pentru a salva macar câteva dintre lucrurile de la etaj, însa fumul si flacarile puternice au facut imposibila tentativa. Casa, cu 23 de camere, a fost transformata în scrum în câteva zeci de minute. Din cauza caldurii degajate, alte câteva dependinte au fost afectate.

O asigurare de 20 de miliarde
Primarul Sascutului estimeaza pierderile la peste zece miliarde de lei, însa paguba va fi acoperita de asigurare. "Locuinta este asigurata pentru 20 de miliarde. Pe lânga etajul care nu mai este, focul mi-a distrus si mare parte din lucrurile de valoare de la parter. Poate Dumnezeu a vrut, dar am o icoana mare, sfintita, pe lânga care flacarile au trecut fara s-o atinga", mai spune primarul. "Am vazut imediat dupa ce a luat foc. Ne-am speriat foarte tare. Am tipat si am anuntat pompierii", a spus o vecina. Pompierii militari au avut o interventie dificila, având în vedere amploarea incendiului. "Când am ajuns ardea pe o suprafata destul de mare si a fost greu de stins. Nu se stie de la ce a izbucnit incendiul, dar se va stabili dupa lichidarea completa", a precizat maiorul Viorel Bala, de la Pompieri. Masinile de interventie s-au retras de la fata locului dupa lasarea întunericului. Politistii si pompierii au demarat o ancheta pentru a stabili cauzele incendiului.
Data publicării: 06 Mai 2006 - 06:27

Link știre