Senatul a votat „stoparea sponsorizarilor imorale“ [1]

Senatul a votat „stoparea sponsorizarilor imorale“A IGOR DRAG Societatile cu capital de stat, institutiile si autoritatile publice nu vor mai putea sponsoriza firmele private, potrivit unei initiative a senatorului PD Marius Marinescu, adoptata ieri, de plenul Senatului

. Propunerea legislativa a senatorului PD prevede modificarea Legii 32 din 1994 privind sponsorizarea, prin introducerea unui nou articol. Acesta instituie interdictia sponsoriza rii persoanelor juridice cu capital privat si persoanelor fizice cu scop lucrativ de catre societatile de stat. Copos, un caz notoriu Referindu-se la cazul patronului clubului Rapid, George Copos (foto), si la privatizarea Loteriei Romane, Marius Marinescu a afirmat ca, prin aceasta initiativa, doreste „stoparea sponsoriza rilor imorale“. „Avem nenumarate exemple in care se sponsorizeaza cluburile de fotbal, iar patronii cluburilor de fotbal vand jucatori cu milioane de euro si bagand banii in buzunar, fara sa plateasca impozite“, a sustinut senatorul PD. Propunerea sa a fost adoptata cu 63 de voturi pentru, un vot impotriva si cu trei abtineri, urmand sa intre in dezbatere la Camera Deputatilor.
Data publicării: 05 Mai 2006 - 05:46

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=17502&titlu=Senatul_a_votat_&_#132_stoparea_sponsorizarilor_imorale&_#147_