De frica lui Becali, CJ Buzau cumpara o inchisoare [1]

Aflata in proprietatea unei societati comerciale, inchisoarea din Rimnicu Sarat este rivnita de partide, politicieni si autoritati locale

. Ca sa nu puna Gigi Becali mina pe puscaria de la Rimnicu Sarat in care a murit Ion Mihalache, presedintele Consiliului Judetean Buzau, Victor Mocanu, a obtinut, ieri, acordul consilierilor de a incepe negocierile pentru achizitionarea acesteia. Inchisoarea, declarata monument istoric, se afla pe inventarul societatii Coral Distribution din Rimnic, care este de acord sa o vinda pentru suma de 10 miliarde de lei vechi. „Detinem informatii ca Gigi Becali doreste sa cumpere aceasta cladire si ar fi pacat pentru istoria locala sa se intimple asta“, spune Victor Mocanu, care vrea sa faca acolo muzeu. Cu doua saptamini in urma, Gigi Becali declarase pentru „Cotidianul“ ca o sa ia puscaria cu banii jos si o sa faca acolo o biserica. Totodata, PNTCD-ul si-a aratat interesul de a face acolo un memorial, dar nu si capacitatea de a duce acest demers la bun sfirsit. „Ministerul Culturii are drept de preemptiune, daca ei nu vor sa o ia, urmatorii care au dreptul sa o cumpere sintem noi. Suma de 10 miliarde e o enormitate, noi vom expertiza cladirea si vom negocia“, zice Mocanu.
Publicat de : Raluca Ion
Data publicării: 28 Apr 2006 - 06:01

Link ştire   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=17293&titlu=De_frica_lui_Becali__CJ_Buzau_cumpara_o_inchisoare