Deputatul PSD Emilian Cutean, trimis în judecata de DNA [1]

Deputatul Emilian Cutean, fost secretar de stat la Secretariatul pentru problemele revolutionarilor din decembrie 1989, a fost trimis în judecata de procurorii DNA

. Procurorii anticoruptie au finalizat dosarul în care acesta era cercetat pentru abuz în serviciu contra intereselor publice si efectuare de operatiuni financiare incompatibile cu functia sa. Cutean este acuzat ca ar fi dispus, în mod ilegal, plata unei sume de aproape 3 miliarde de lei în contul unei asociatii de revolutionari, intitulata Asociatia ?Club 22?, al carei presedinte era. In acelasi dosar, DNA a trimis-o în judecata si pe Mihaela Sbarcea, director al Directiei buget-finante, programe si resurse umane din cadrul Secretariatului de Stat pentru problemele revolutionarilor din decembrie 1989. Ea este acuzata de complicitate la cele doua infractiuni savarsite de Cutean. Dosarul a fost trimis spre solutionare Inaltei Curti de Casatie si Justitie. Potrivit anchetatorilor, în cursul lunii decembrie 2004, cand învinuitul nu mai avea calitatea de secretar de stat la SSPR, fiind eliberat din aceasta functie în data de 20 decembrie 2004, a dispus plata unei sume de  2,995 684 miliarde lei (ROL) în contul unei asociatii de revolutionari, intitulata Asociatia  ?Club 22?, al carei  presedinte era. Plata s-a facut în conditiile în care nu exista un angajament legal care sa justifice efectuarea ei si utilizarea fondurilor ori vreun program structurat adoptat de guvern la propunerea SSPR si care sa apartina revolutionarilor. Din aceasta suma, Cutean, fiind singurul care avea drept de semnatura în numele asociatiei, a achitat 945.778.886 lei (ROL) cu titlu de chirie restanta, pentru imobilul detinut de asociatie, imobil în care locuia si el, iar diferenta a folosit-o pentru constituirea unui depozit bancar.
Mai mult decat atat, Emilian Cutean a solicitat de la bugetul de stat sumele de bani necesare pentru un program de actiune al SSPR care se referea la problemele sociale ale revolutionarilor -autoturisme pentru raniti, materiale sanitare, subventii pentru investitii, tabere pentru copiii revolutionarilor - si la aniversarea a 15 ani de la Revolutia Romana din decembrie 1989. Aceste subventii erau destinate cinstirii memoriei Revolutiei si nu aveau în vedere acoperirea cheltuielilor de personal, de întretinere si reparare a mijloacelor fixe, cheltuieli administrative ori alte cheltuieli proprii ale beneficiarului subventiei.

Dosarul a fost trimis spre judecare la Inalta Curte de Casatie si Justitie.
Publicat de : Ramona LICĂ
Data publicării: 21 Apr 2006 - 06:36

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=17132&titlu=Deputatul_PSD_Emilian_Cutean__trimis_in_judecata_de_DNA