Consiliul Județean Caraș Severin investește în cultură [1]

Monumente istorice și patrimoniu necesită investiții de 40 de miliarde de lei vechi.

Două monumente de patrimoniu vor fi reabilitate, prin grija Consiliului Județean Caraș Severin: Cinematograful Cultural din Reșița și Muzeul Regimentului de Graniță din Caransebeș.

Prima, Cinematograful Cultural, este una dintre cele mai vechi clădiri din oraș, Reșița însăși fiind un oraș nou, cu o istorie de doar 200 și ceva de ani. De la început de când a fost construită prin anul 1900, clădirea a avut destinați precisă, Palat Cultural. Banii pentru construcția acesteia au fost strânși de o asociație formată din cei mai de vază oameni ai Reșiței la acea dată. După naționalizare, în sediul Palatului a funcționat Cinematograful Cultural.

În urmă cu 2 ani, urmași celor care au construit Palatul Cultural constituiți în Asociația Culturală Reșița Română, eu revendicat și câștigat dreptul de proprietate asupra Palatului. Ajunși în posesia lui, aceștia s-au văzut în imposibilitatea de al întreține, astfel că în scurt timp acesta risca să ajungă o ruină.

În aceste condiții, CJ Caraș Severin a intervenit și încheiat un contract de comodat iar după restaurare, aici va funcționa Teatrul G.A. Petculescu, instituție subordonată Consiliului Județean și care în prezent este chiriaș în Casa de Cultură a Sindicatelor.

Clădirea Muzeul Regimentului de Graniță din Caransebeș are o vechime de peste 200 de ani și a fost sediu Garnizoanei Militare Caransebeș. La fel ca și Palatul Cultural din Reșița, clădirea necesită reparații urgente.

Consilierii județeni au aprobat sursele de finanțare pentru modernizarea Cinematografului Cultural. Între CJ și Asociația Culturală Reșița Română, proprietatea de drept a imobilului, s-a încheiat un contract de comodat, prin care imobilul este dat în folosința CJ, 49 de ani. Președintele CJ Sorin Frunzăverde, estimează că va investi aici 20 de miliarde de lei vechi.

Sorin Frunzăverde a precizat că instituția pe care o conduce va încerca să obțină bani prin Programul Phare CBC pentru reabilitarea muzeului din Caransebeș. Pentru muzeu a pledat și consilierul județean, istoricul Vasile Mircea Zaberca, care consideră edificiul unul dintre cele mai importante monumente istorice din Caraș-Severin.

Cinematograful Cultural, monument istoric al orașului, se află într-o avansată stare de degradare fiindcă proprietarul, Asociația Culturală Reșița Română, nu are bani pentru a renova un asemenea edificiu aflat în plin centru civic al orașului.
Publicat de : Vali POPOVICI
Data publicării: 17 Apr 2006 - 05:36

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=16980&titlu=Consiliul_Judetean_Caras_Severin_investeste_in_cultura