„Proprietatea“ s-a listat la bursa politicii [1]

Dupa ce au pus impreuna umarul cu liberalii, pedistii ataca acum pina la desfiintare Fondul Proprietatea

. Care e controlat aproape exclusiv de liberali. „Fondul Proprietatea este un MEGASAFI al zilelor noastre, este o escrocherie mascata, prin care se urmareste acapararea unei parti semnificative din avutia nationala. La temelia acestei constructii regasim persoane care au legatura cu defunctul fond SAFI, demnitari din Executiv si din Parlament, o increngatura de nasi, fini, fii, cumnati, fosti parteneri de afaceri si asociati in firme.“ Declaratia nu apartine cuiva din opozitie, ci se regaseste intr-un comunicat al senatorului PD Marius Marinescu, vicepresedinte al Comisiei de Cercetare a Abuzurilor. Adica al unui senator dintr-un partid aflat in Guvernul care, anul trecut, a infiintat Fondul Proprietatea. „Am fost luati prin surprindere smechereste, pentru ca trebuia sa se faca o dezbatere parlamentara. Foarte tirziu ne-am dat seama in ce directie se misca lucrurile abia dupa ce am vazut abuzurile de la Loterie“, ne-a explicat senatorul de ce PD ataca abia acum un act normativ cu care putea sa nu fie de acord inca de la elaborarea lui. Marinescu a spus ca a aflat despre legaturile dintre SAFI si Fondul Proprietatea din presa, pomenind numele lui Cojocaru. Intr-adevar, in Consiliul de Supraveghere este Alexandru Cojocaru, despre care presa a scris ca este fiul liberalului Radu Cojocaru, unul dintre actionarii defunctului SAFI. In plus, senatorul PD considera ca procesul de despagubire prin acest Fond ar trebui stopat, urmind ca oamenilor sa li se dea bani, pentru ca exista surse: banii din privatizari. PNL: atacurile sint din interes De fapt, atacul PD este la adresa liberalilor, care au persoane in tot ce inseamna conducerea Fondului: presedinte si Consiliu de Supraveghere. Replica PNL: Bogdan Olteanu, presedintele Camerei Deputatilor, a declarat ca aceia care critica in prezent Fondul Proprietatea au interes sa scada valoarea actiunilor Fondului si apoi sa le cumpere ieftin. „Presiunile care se fac acum lovesc tocmai in cei pe care statul vrea sa-i despagubeasca de 60 de ani. Estimam la patru-cinci miliarde de euro valoarea acestui fond. Astfel, ii vom putea despagubi in mod onest pe proprietari. Oamenii nu vor mai fi obligati sa vinda la preturi mici.“ La rindul lui, si presedintele Fondului, Nicolae Ivan (despre care s-a spus ca este un fost partener de afaceri al ministrului liberal al Finantelor), s-a aparat spunind ca persoanele care fac parte din conducerea Fondului au ajuns acolo doar pentru ca reprezinta institutii ale statului implicate in procesul de restituire a proprietatilor. Proprietarii cotesc la stinga In acest meci politic, se pare ca PD are sustinerea proprietarilor, care nu vor sa se incurce cu jocul la bursa. Adrian Iurascu, presedinte al Forumului Civic (asociatie despre care sustine ca reprezinta interesele a 800.000 de proprietari), spune ca Fondul Proprietatea este o „smecherie liberala“ si ca a cerut o intilnire cu reprezentantii PD si cu presedintele Basescu. El apreciaza ca restituirea este tergiversata voit, cu complicitatea celor din institutiile statului implicate in acest proces, care se intimpla sa fie liberali. El spune ca va promova un proiect de lege (pentru care cauta umbrela politica) prin care sa se stabileasca termene scurte de retrocedare a proprietatilor existente si pedepse penale pentru cei care intirzie. Iurascu apreciaza ca, daca legea s-ar respecta, ar mai ramine foarte putine despagubiri, pentru ca majoritatea proprietatilor se pot da inapoi in natura.
Publicat de : Mihai Nicut
Data publicării: 10 Apr 2006 - 06:44

Link ştire   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=16774&titlu=„Proprietatea“_s_a_listat_la_bursa_politicii