Basescu a implicat serviciile secrete īn politica PD [1]

Basescu a implicat serviciile secrete īn politica PD
Grupul de Investigatii Politice, condus de Mugur Ciuvica, īl acuza pe presedintele Traian Basescu ca, īn anul 2001, ar fi īncercat sa foloseasca Directia Informatii si Reprezentare Militara, condusa atunci de generalul Sergiu Medar, pentru īntarirea relatiilor externe ale PD

.Grupul de Investigatii Politice (GIP) a remis, ieri, Mediafax, o nota adresata, īn 6 iunie 2001, de generalul Medar ministrului Apararii de la acea vreme, Ioan Mircea Pascu, īn care seful Directiei Informatii si Reprezentare Militara sustine ca īn acea zi a avut o īntīlnire cu Traian Basescu, presedinte al PD. Conform documentului, Sorin Frunzaverde i-ar fi cerut lui Medar sa se īntīlneasca la restaurantul "Pescarus" din Parcul Herastrau, de unde l-ar fi invitat la restaurantul "Trei Cocosi" din acelasi parc, unde a venit si Traian Basescu.

Planuri secrete de apropiere PD-PSD
Frunzaverde i-ar fi spus generalului ca, probabil, īntr-un viitor, PD se va apropia de PDSR pentru a realiza un pol social-democrat. Atīt Frunzaverde, cīt si Basescu ar fi vorbit, potrivit documentului, despre necesitatea deschiderii internationale a PD. De asemenea, Traian Basescu s-ar fi interesat de sansele Romāniei de a deveni membra NATO, precizīnd ca el este pesimist īn aceasta privinta. Liderul PD de la acea vreme ar fi facut aprecieri negative la adresa lui Adrian Nastase, atunci prim-ministru. Medar precizeaza, īn īncheierea notei, ca l-a informat despre aceasta īntīlnire, chiar īnainte de a avea loc, pe seful DGIA, generalul Gheorghe Rotaru. GIP mentioneaza ca, la cīteva zile de la preluarea mandatului de sef al statului, īn 1 ianuarie 2005, Traian Basescu a semnat un decret pentru īnaintarea lui Sergiu Gheorghe Medar la gradul de general-locotenent cu trei stele, fiind primul decret de avansare semnat de Basescu. GIP aminteste si ca, īn februarie 2005, Basescu a declarat ca l-a īnaintat īn grad pe Medar pentru ca "altfel acesta ar fi trebuit sa iasa la pensie", iar īn 25 noiembrie 2005, īl numeste pe acesta consilier prezidential pentru aparare si securitate nationala si sef al Comunitatii de Informatii. GIP le cere presedintelui Basescu si consilierului prezidential Sergiu Medar sa precizeze ce servicii a adus Medar, īn calitate de sef al Directiei Informatii si Reprezentare Militara, PD si actualului sef al statului. De asemenea, GIP solicita precizari īn privinta numarului de īntīlniri dintre Medar si Basescu īn perioada 2001-2004, precum si subiectele care au fost discutate. Grupul īi mai cere lui Basescu sa precizeze ce alte servicii secrete au mai fost folosite pentru īntarirea PD, precum si care este relatia actuala dintre aceste servicii si PD. Lui Medar, GIP īi mai solicita sa spuna de ce a īnaintat nota ministrului Apararii, Ioan Mircea Pascu (n.r. - care era vicepresedinte PSD) si nu sefului sau ierarhic pe linie militara, seful DGIA, generalul Rotaru.

Medar recunoaste īntīlnirea
Consilierul prezidential Sergiu Medar precizeaza, īntr-o declaratie remisa, ieri, Mediafax, ca s-a īntīlnit o singura data cu Traian Basescu īnainte ca acesta sa devina sef al statului, iar discutia nu a avut conotatii politice. Sergiu Medar precizeaza ca, īn 6 iunie 2001, s-a īntīlnit cu Sorin Frunzaverde, fostul ministru al Apararii, la solicitarea acestuia, īntīlnire la care a participat si presedintele PD de atunci, Traian Basescu.

Publicat de : Gabriela Artene
Data publicćrii: 23 Mar 2006 - 05:42

Link ŗtire   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=16097&titlu=Basescu_a_implicat_serviciile_secrete_in_politica_PD