Bir pentru "copiii" saraci ai primariei [1]

Administratia locala impune societatilor din subordine plata unor taxe pentru utilizarea domeniului public

.

Municipalitatea ieseana a pus la cale un plan ingenios pentru a scapa de datoriile pe care le are fata de societatile si regiile din subordine. Paradoxul acestui proiect consta in faptul ca primaria nu numai ca nu va plati niciun leu catre creditori, dar ii va obliga sa achite sume foarte mari sub forma de redevente sau cote parti din profit.

Totul pe motiv ca acestea se folosesc sub difeite forme de domeniul public. Practic, conform planului primariei, banii achitati de societatile din subordine urmeaza sa se reintoarca tot la acestea sub forma de subventii, astfel ca, teoretic, nu ar trebui sa fie nicio problema. Sefii societatilor nu sunt entuziasmati In Iasi exista cinci societati de interes public care urmeaza sa fie supuse acestei reglementari. Este vorba despre Centrala de Energie Termica (CET SA), Regia Autonoma de Transport Public (RATP), SC Citadin SA, SC Salubris SA si SC Termo Service. Potrivit expertilor Primariei, acestea urmeaza sa fie obligate la plata pentru utilizarea unor parti din patrimoniul Consiliului Local. Cuantumul anual total al sumelor pe care societatile in cauza urmeaza sa le verse la bugetul primariei se ridica la aproximativ 230 de miliarde de lei vechi. Cel mai greu bir ar urma sa fie achitat de SC CET SA, in suma lunara de 12 miliarde de lei vechi. Practic, societatea trebuie sa plateasca pentru tevile de apa care trec pe domeniul public. Perspectiva nu le-a cazut prea bine sefilor de la CET, care s-au plans in repetate randuri ca subventiile pentru incalzire cuvenite de la buget le ajung foarte greu sau chiar deloc. Cu aproape un an in urma, aceasta societate s-a aflat la un pas de colaps financiar, fiind nevoie de conceperea unui amplu plan de restructurare care nici la aceasta data nu a fost pus in aplicare. “Trebuie vazut cum s-a ajuns la aceasta suma. Noi nu am fost consultati la calcularea redeventei”, a declarat Dorin Ivana, director al SC CET SA. O situatie similara se inregistreaza la Regia de Transport Public. Conform proiectului primariei, RATP ar urma sa plateasca lunar o redeventa de 5,7 miliarde de lei vechi. Si sefii regiei s-au plans ca subventiile curente datorate de Primarie in contul gratuitatilor la transport pentru categoriile defavorizate ajung foarte greu si ca, din acest motiv, au probleme financiare.

“Sa vedem daca plata acestei redevente va fi aprobata. Deocamdata asteptam sa ne vina factura pentru energie electrica si cred ca va trebui sa facem ceva eforturi pentru a o plati”, a spus Maricel Gherca, directorul RATP. Primarul spune ca nu vor fi probleme De cealalta parte, cei de la Primarie declara ca datoriile catre societatile din subordine s-ar ridica la aproximativ 500 de miliarde de lei vechi si ca o mare parte din acestea sunt artificiale. “Imi asum acum niste datorii din vremea fostului primar Constantin Simirad. O mare parte din subventiile trecute de acesta in plan nu trebuia sa fie platite neaparat de la bugetul local, ci si de la cel central.

Astfel, s-au acumulat doar contabil datorii”, a precizat primarul Gheorghe Nichita. Referitor la dificultatile pe care ar urma sa le aiba societatile cu plata taxelor, acesta nu s-a declarat ingrijorat. “Toate aceste societati inregistreaza profit. Au de unde. Sa se invete sa plateasca”, a mai adaugat Nichita.

Gheorghe Nichita - 23-Nichita-ProImage.jpg

Data publicării: 23 Mar 2006 - 05:40

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=16087&titlu=Bir_pentru___copiii___saraci_ai_primariei