Basescu: "Am premiat castigatoarea Cupei UEFA!" [1]

Traian Basescu, presedintele Romaniei, a primit sambata, la pranz, la Cotroceni, cele doua echipe romanesti calificate in sferturile de finala ale Cupei UEFA, Rapid si Steaua, care se vor confrunta direct in aceasta faza a competitiei (30 martie - turul, in Giulesti; 6 aprilie - returul, pe "National")

. Basescu a tinut in mod special sa faca un apel la calm, mai ales dupa ce FIFA si UEFA au amenintat cu sanctiuni drastice, mergand de la pierderea partidei cu 0-3 si pana la excluderea pentru doi ani din competitiile internationale, in cazul incidentelor grave (batai, scandari rasiste etc.). "Imi doresc ca derby-ul Rapid - Steaua sa fie un regal fotbalistic si sa arate cat de sus a ajuns mentalitatea profesionista a jucatorilor. Sunt convins ca jucatorii celor doua echipe se apreciaza si se respecta. De aceea ii rog pe patronii celor doua cluburi sa nu creeze o atmosfera tensionata inaintea acestui joc. Lasati meciul sa se dispute pe teren si mai putin in declaratii belicoase", a afirmat Basescu. Seful statului considera ca mentinerea bazelor sportive in proprietatea ministerelor este o situatie care permite imixtiunea ministerelor in activitatea curenta a cluburilor si propune concesionarea acestora catre cluburi. "Steaua si Rapid, precum si Dinamo, s-au deprins din cluburi departamentale, iar acum se face un joc al bazelor sportive pentru ca acestea apartin ministerelor. Poate se gaseste o formula de concesionare catre cluburile de fotbal in asa fel incat acolo sa se poata face investitii, iar conditiile pentru fotbalisti si spectatori sa fie la standarde europene", a precizat Basescu. Seful statului a decorat jucatorii si antrenorii de la Rapid si Steaua cu Ordinul Sportiv, clasa a II-a cu o bareta.
Data publicării: 20 Mar 2006 - 07:13

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=15953&titlu=Basescu____Am_premiat_castigatoarea_Cupei_UEFA___