Cornelia Cazacu acuză atacurile din presă împotriva sa [1]

Senatorul PD Cornelia Cazacu a facut apel la Clubul Roman de Presa sa puna in discutie modul in care doua publicatii romanesti perpetueaza „acuze grave” la adresa sa.

Cazacu i-a scris o scrisoare presedintelui CRP, Cristian Tudor Popescu, în care arată că ”perpetuarea prin presă, la adresa mea și a familiei mele, a unor acuze grave, adăpostite de un fals pamflet, nu are nici o legătură cu actul jurnalistic”. ”

În cotidianul „7 plus” de astăzi, 23 februarie, este preluat un fragment dintr-un articol publicat în săptămînalul „Academia Cațavencu”, din 22 februarie a.c., articol în care se spune că „fac trotuarul”, se vorbește despre trecutul meu de „codoașă la un bordel clandestin din Mizil”, precum și despre anumite „indicii” că aș fi trimis „fete tinere să se prostitueze în Liban, Grecia și Spania”, după ce le-am „luat cotizația la Organizația municipală a PD”, mentionează Cazacu în scrisoare.

Senatorul PD spune că este vorba despre lezarea demnității, cele două publicații aducându-i prejudicii majore.

”Faptul că dețin funcțiile de senator și președinte al Organizației de Femei a Partidului Democrat, efemere, ce-i drept, fac ca acuzele ce mi se aduc să fie agravate, accentuate. Vă rog, domnule președinte al Clubului Român de Presă, să puneți în discuția instituției pe care o reprezentați situația pe care v-o semnalez, pentru a evita o iremediabilă deteriorare a stării presei românești, cu atât mai mult cu cât, în ultima perioadă, dumneavoastră înșivă ați remarcat cursele care se întind jurnaliștilor dinspre diverse zone ale societății”, mai spune senatorul democrat.

Publicat de : Andrei DINU
Data publicării: 25 Feb 2006 - 08:08

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=15057&titlu=Cornelia_Cazacu_acuza_atacurile_din_presa_impotriva_sa