Rusanu, cenzorul lui Bittner [1]

Firma de contabilitate a vicepresedintelui liberal al Camerei Deputatilor auditeaza o societate controlata de oamenii de casa ai lui Adrian Nastase

Afacerile vicepresedintelui Camerei Deputatilor, Dan Radu Rusanu, se intersecteaza cu cele ale grupului de interese patronat de Alexandru Bittner, omul de casa al lui Adrian Nastase

. Pe de alta parte, Rusanu este perceput de colegii de partid drept membru fidel al gruparii Patriciu-Tariceanu.

Recent, Rusanu s-a remarcat prin absenta de la intrunirea Biroului Permanent al Camerei Deputatilor, cand trebuia sa se voteze solicitarea Ministerului Justitiei de perchezitionare a vilelor lui Adrian Nastase, fapt soldat cu blocarea actiunii DNA.

Una dintre cele mai profitabile afaceri ale familiei Rusanu se materializeaza in activitatea firmei de contabilitate Dana Management SRL. Printre clientii lui Rusanu se numara si Light System SA, o firma cu actionariat surprinzator, care administreaza o discoteca si un club pe litoral.

In urma unui contract de asociere in participatiune, Light System a preluat aceste active de la Mamaia SA, companie de stat care a mostenit intreg patrimoniul turistic din statiunea cu acelasi nume. Intr-o afacere colaterala, Mamaia SA s-a asociat direct cu Piscicola Tour, cel mai mare concesionar din Delta, condusa de Bittner.

Off-shore din "famiglia" Bittner

EVZ a dezvaluit ca numele Cofigen SA este controversat in Elvetia ca urmare a unui scandal generat de o mai veche tranzactie imobiliara cu Silvio Berlusconi, premier al Italiei si amic cu Adrian Nastase. In Romania, Cofigen participa in sistem suveica in 13 societati, cele mai importante fiind: Lipsca 2000 SA, Comprest SA, Trei Cocosi SRL, Terra Invest Group etc., toate infiintate de Bittner.

Oficial, elvetienii de la Cofigen l-au inlocuit pe Bittner in majoritatea afacerilor imobiliare, pe fondul celebrului scandal Armaghedon I, care a devoalat legaturile acestuia cu Adrian Nastase. O alta particularitate: in toate firmele fondate de Bittner, Cofigen apare in tandem cu Mastertrade Group.

Bittner este familiar cu sferele comerciale din Tara cantoanelor. In timpul guvernarii PSD, prietenul fostului premier a consiliat o corporatie din Geneva, ajutand-o sa devina cel mai important furnizor extern de titei al SNP Petrom.

La rascrucea imperiilor

"Contractul cu Light System a fost incheiat in anul 2003 si a fost semnat din partea societatii de domnul director Popa Adrian", ne-a declarat Dan Rusanu. In actionariatul Light System, firma auditata de Rusanu, s-au intalnit doua grupuri de interese foarte puternice. Unul dintre acestea s-a dezvoltat la umbra tandemului Alexandru Bittner-Adrian Petrache, cei despre care presedintele Basescu spunea ca sunt "sefii mafiei personale a lui Adrian Nastase".

Un al actionar al Light System este o societate off-shore cipriota, reprezentata in Romania de locotenentii controversatului Sorin Ovidiu Vintu. Se poate spune ca doua firme "apropiate" lui Bittner, Cofigen SA din Elvetia si Mastertrade Group Ltd. din Marea Britanie, detin Light System SA, avand impreuna, 60% din actiuni.

In Light System SA, mai sunt actionari fratii Radu si Mircea Apostol. Acesta din urma este actionar si la Parcul Turistic si de Agrement Snagov SA, fiind asociat cu Bartolomeo Finis, bun prieten si vechi partener al lui Bittner.

Iar Parcul Turistic si de Agrement Snagov SA detine o concesiune fabuloasa, facuta cadou de guvernul Nastase: 460 de hectare de teren la Snagov. Apostol se face insa ca ploua: "Am devenit actionar la Light System dupa ce societatea luase activele de la Mamaia SA, deci nu stiu care a fost modalitatea de achizitie a acestora. Am ajuns la firmele astea printr-un om care investeste banii altora. Am intrebat unde ar fi bine sa-mi investesc banii si mi s-a spus ca la firmele astea", a conchis tanarul de 27 de ani.

Rusanu, ne-a declarat: "Nu-i cunosc pe domnii Alex Bittner, Adrian Petrache si Bartolomeo Finis. Niciun contract nu a fost incheiat de firma Dana Managent SRL cu domnul Alex Bittner sau cu reprezentanti ai acestuia". De remarcat ca singurul care l-a mai alintat public pe Bittner cu diminutivul Alexment, a fost Adrian Nastase.

Vintu, prezent si el

In firma Light System SA, oamenii lui Bittner sunt asociati cu un off-shore din Cipru, care detine 15a din actiuni. Se numeste Radoway Limited si, conform inscrisurilor pe care le detinem, este reprezentat in Romania de avocatul Mircea Solomon, unul dintre locotenentii lui Sorin Ovidiu Vintu din structura Gelsor.

Dupa ce a fost implicat in tranzactii cu actiunile Realitatea TV, Radoway Ltd. controleaza acum postul Radio Total. Radoway este gestionat in Cipru de casa de avocatura Triantafillydes, care reprezinta si alte doua off-shore, prezente in afacerile cu amprenta lui Vintu: Elbahold Ltd. si Comac Ltd.

Totusi, Rusanu sustine ca in contractele semnate nu se face referire la structura actionariatului societatilor auditate. "In consecinta, nu cunosc componenta acesteia (Light System SA - n.r.)", a concluzionat fruntasul liberal.

Dan Radu Rusanu - 20060222rusanu.jpg

Data publicării: 22 Feb 2006 - 06:55

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=14880&titlu=Rusanu__cenzorul_lui_Bittner