Autosuspendatul Dan Ioan Popescu:„Stau cu fruntea sus in fata oricarei instante de judecata”

Gabriela Iordan Inalta Curte de Casatie si Justitie va lua maine o decizie in legatura cu cererea deputatului PSD Dan Ioan Popescu de ridicare a sechestrului de pe bunuri sale imobile, a declarat ieri avocatul acestuia, Catalin Dancu

. Aparatorul lui Dan Ioan Popescu sustine ca magistratii au dispus punerea sub sechestru pe bunuri care nici macar nu mai apartin clientului sau. Mai mult decat atat, afirma Dancu, masura instituirii de sechestru asigurator se ia in general atunci cand se presupune ca persoana vizata ar putea sa isi risipeasca sau sa-si distruga averea, ceea ce nu este cazul lui Dan Ioan Popescu. Liderul autosuspendat al filialei PSD Bucuresti, Dan Ioan Popescu a iesit duminica in fata presei pentru a-si prezenta propria versiune asupra anchetei care-i vizeaza averea. Dan Ioan Popescu este de parere ca in cazul sau, organele de ancheta s-au dovedit incompetente. El a precizat ca inca mai are incredere in justitia romana. Tocmai pentru a clarifica problemele privind interpretarea bunurilor sale, deputatul Dan Ioan Popescu a prezentat in fata presei toate documentele care au fost prezentate si Comisiei de Control a Averilor. Fostul ministul al economiei, Dan Ioan Popescu, a afirmat ieri, in cadrul unei conferinte de presa, ca nu a dorit sa dea publicitatii toate detaliile privind averea sa, deoarece considera ilegala publicarea pe site a averii personale. Popescu a precizat ca sotia sa a deschis o societate impreuna cu parteneri straini, care a derulat afaceri de ordinul milioanelor de dolari. “In 1993 am intrat si eu in aceasta societate, dezvoltand-o in domeniul imobiliar, insa atunci cand am fost numit ministru am decis, impreuna cu sotia, sa vindem restul de 50% din actiuni”, a adaugat fostul ministru al economiei. Dan Ioan Popescu a specificat faptul ca tranz actia a fost evaluata la aproximativ un milion de dolari si ca a fost efectuata prin intermediul conturilor bancare. “Comisia nu a gasit nimic de care sa ma acuze”, sustine Dan Ioan Popescu, precizand totusi ca s-a adresat societatii civile si unor avocati straini. „Stau cu fruntea sus in fata oricarei instante de judecata”, a declarat fostul lider al social democratilor bucuresteni. DIP va cere ridicarea sechestrului de pe unele bunuri ale sale Inalta Curte de Casatie si Justitie (ICCJ) a stabilit pentru data de 14 februarie termenul pentru judecarea cererii lui Dan Ioan Popescu de ridicare a sechestrului de pe unele bunuri imobile ale sale, a declarat ieri, Agentiei Rompres, avocatul acestuia, Catalin Dancu. El a spus ca magistrati ai Comisiei Speciale de Cercetare a Averii de pe langa ICCJ au dispus punerea de sechestru pe unele bunuri imobile ale clientului sau care, de fapt, nu mai apartin familiei Popescu. Catalin Dancu a afirmat ca masura instituirii de sechestru asigurator se ia cand exista o prezumtie ca respectivul ar putea sa isi risipeasca sau sa-si distruga averea, ceea ce, a precizat el, nu este cazul lui Dan Ioan Popescu. Magistrati ai Comisiei Speciale de Cercetare a Averii de pe langa ICCJ au dispus luarea masurii de sechestru asigurator in acest dosar, considerand ca sotii Elena si Dan Ioan Popescu nu justifica, in perioada 12 decembrie 2000 - 14 decembrie 2004, caracterul licit al dobandirii unor bunuri in valoare de aproximativ 46 miliarde de lei vechi. De asemenea, comisia a dispus trimiterea cauzei spre solutionare la instanta suprema. Magistratii mai spun ca Dan Ioan Popescu a refuzat sa prezinte situatia conturilor, mai ales a celor detinute de sotie in Italia. Totodata, una dintre firmele detinute de familia Popescu ar fi facut obiectul unei tranzactii fictive pentru a justifica 1 milion de euro, iar terenurile familiei Popescu din Azuga au fost dobandite sub preturile pietei.
Data publicării: 13 Feb 2006 - 07:18

Link ştire