90 de salariati, pe drumuri [1]

Societatea Drumuri si Poduri Salaj va disponbiliza 90 de salariati, care vor primi in urmatorii doi ani plati compensatorii in suma totala de peste 1,4 milioane lei (14 miliarde lei vechi), masura fiind aprobata in sedinta de joi a Guvernului

. Decizia de restructurare a societatii si de disponibilizare a angajatilor este justificata de Executiv prin volumul redus de lucrari contractate in acest an si sumele neincasate pentru lucrarile executate in anii precedenti, care au crescut datoriile firmei fata de buget si furnizori. Potrivit Guvernului, societatea se afla in prezent in imposibilitatea de a-si desfasura activitatea. Societatea, al carei unic actionar este Consiliul Judetean Salaj, are ca obiect de activitate intretinerea si constructia drumurilor si podurilor, precum si inchirierea de utilaje si echipamente.

Publicat de : Lucien Botoc
Data publicării: 12 Dec 2005 - 06:20

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=12846&titlu=90_de_salariati__pe_drumuri