Măsuri de restructurare a S.C. 'Drumuri și Poduri Sălaj' S.A. [1]

Guvernul a aprobat, în ședința din 8 decembrie, unele măsuri de restructurare a S.C. „Drumuri și Poduri Sălaj” S.A., subordonată Consiliului Județean Sălaj ca unic acționar, conform Programului de restructurare și reorganizare convenit cu sindicatul societății.

Potrivit Programului de restructurare și reorganizare vor fi disponibilizați 90 de salariați, conform prevederilor Ordonanței de urgență a Guvernului nr.8/2003 privind stimularea procesului de restructurare, reorganizare și privatizare a unor societăți naționale, companii naționale și societăți comerciale cu capital majoritar de stat, precum și a societăților și regiilor autonome subordonate autorităților administrației publice locale, cu modificările și completările ulterioare.

Angajații disponibilizați vor beneficia de măsuri de protecție socială, conform OUG nr. 8/2003, a căror influență bugetară pentru anul 2006 va fi de 867.083 RON (8,67 miliarde lei vechi), iar pentru 2007, de 558.364 RON (5,55 miliarde lei vechi).

Volumul redus de lucrări contractate în anul 2005 și neîncasarea contravalorii lucrărilor executate în anii precedenți, au dus la acumularea unor mari datorii la bugetul statului, bugetele locale și la diverși furnizori de materiale și servicii, iar în momentul de față, societatea se află în imposibilitate de a-și desfășura activitatea.

Obiectul de activitate al societății este întreținerea, modernizarea, construcția drumurilor și podurilor, închirierea de utilaje și echipamente.
Data publicării: 10 Dec 2005 - 07:27

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=12591&titlu=Masuri_de_restructurare_a_S_C__'Drumuri_si_Poduri_Salaj'_S_A_