Paszkany face presing la mall [1]

Mihai Soica mihai

.soica@evzcj.roMiercuri, 07 Decembrie 2005 Omul de afaceri a discutat cu oficiali din Consiliul Judetean despre licitatia pentru construirea primului mall din Cluj In plin suspans privind desemnarea constructorului primului mall din Cluj, presedintele Consiliului Judetean (CJ) Cluj, Marius Nicoara, si Paszkany Arpad, actionar la una dintre firmele participante la licitatie, si-au baut cafeaua impreuna. Liberalul Marius Nicoara spune ca a fost sunat de Paszkany Arpad, proprietarul echipei de fotbal CFR Cluj, care i-a cerut o intalnire. „Ne-am intalnit la o cafea la hotelul «Victoria», iar Paszkany mi-a cerut sa asigur securitatea ofertelor depuse pana in cursul zilei de vineri, cand va fi anuntat castigatorul. Eu nu sunt membru in comisia de licitatie si deci nu pot influenta in vreun fel castigatorul”, a spus Marius Nicoara. La randul lui, presedintele comisiei de licitatie, consilierul judetean PNL Ioan Petran, a recunoscut ca a discutat telefonic cu Paszkany Arpad, discutia purtandu-se pe acelasi subiect, securitatea ofertelor. „Am glumit cu el” Pentru constructia viitorului mall din cartierul clujean Gheorgheni s-au inscris la licitatie firmele „Iulius Group” si „South East Euromentor”, la ultima Paszkany avand 25a din actiuni. Omul de afaceri spune ca s-a intalnit total intamplator cu Marius Nicoara. „Am glumit cu el vizavi de securitatea ofertelor si de ce anume tine in respectivul seif. Noi suntem dispusi sa facem publica oferta noastra. Legat de discutia cu Ioan Petran, eu am vorbit cu o alta persoana care discuta telefonic pe o alta linie cu presedintele comisiei de licitatie”, a mai spus Paszkany. Termen de meditatie Miercurea trecuta, comisia de licitatie s-a reunit si a analizat documentele necesare depuse de cele doua societati pentru ca acestea sa fie acceptate la licitatie. In aceasi zi, au fost intocmite procesele-verbale de eligibilitate fara insa ca ofertele sa fie deschise. Vineri, la ora 11.30, ofertele vor fi deschise si comisia va decide cine va fi castigatorul. Oferta „Iulius GROUP” Cu sediul la Iasi, „Iulius Group” este condus de Iulian Dascalu si, pana in prezent, a construit un mall la Iasi si unul la Timisoara. Oferta societatii pentru Cluj-Napoca este un mall in suprafata de 50.000 de mp, cu spatii pentru divertisment, restaurante, baruri, cinci sali de cinema si 1.500 de locuri de parcare, investitia estimata fiind de 45-50 de milioane de euro. Durata constructiei a fost estimata de conducerea firmei la circa 24 de luni. Oferta „SOUTH EAST EUROMENTOR” „South East Euromentor” vrea ca pe terenul de sase hectare din Parcul Est, situat in apropierea „Casei Tineretului”, sa construiasca un complex de 72.880 mp in valoare de 68-73 de milioane de euro. Societatea a promis ca va mai construi trei blocuri de locuinte cu opt etaje si spatii pentru birouri in suprafata de 51.200 de mp. Termenul de finalizare a lucrarilor a fost fixat de reprezentantii „South East Euromentor” la 18 luni.
Data publicării: 07 Dec 2005 - 07:35

Link ştire   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=12064&titlu=Paszkany_face_presing_la_mall