Prefectul-mecena, la groapa comuna [1]

Daniel RatiuLuni, 05 Decembrie 2005 Mormantul lui Zsigmond Ormos, care a donat mii de tablouri Muzeului Banatului, este lasat in paragina de autoritatile orasului In aceasta luna, Sectia de Arta de la Muzeul Banatului isi va deschide aripa in care vor fi expuse permanent peste 8

.000 de lucrari de o valoare inestimabila. Cele mai multe dintre ele au fost donate in perioada 1888-1895 de Zsigmond Ormos, om de cultura, prefect si deputat de Timisoara in Parlamentul Ungariei. Prin testament, acesta a lasat orasului intreaga sa colectie, cuprinzand picturi din scolile italiana, flamanda, germana, romana si maghiara. Ormos, care a trait intre anii 1813-1894, a fost chiar intemeietorul Asociatiei Muzeale pentru Banat, in 1872. Desi este vorba de o personalitate marcanta in istoria orasului, mormantul sau a fost lasat in paragina de autoritati. In 1982, in plin regim comunist, ramasitele lui Ormos au fost scoase din cripta aflata in cimitirul din Calea Lipovei si aruncate la groapa comuna. In locul sau, a fost inmormantat acolo un membru al familiei fostului director adjunct de la Intreprinderea de Gospodarire Comunala (IGO). Incercarile unor oameni de cultura de a impiedica acest lucru au fost sortite esecului. Mai mult, situatia nu s-a schimbat nici dupa 1989, astfel ca Ormos nu are inca un mormant sau un bust care sa aminteasca de generozitatea sa fata de Timisoara. Loc de veci pentru adjunctul de la IGO „In anul in care am aflat ca ii vor scoate oasele, am fost in audiente peste tot, impreuna cu alti oameni de cultura. Ni se spunea ca nu putem sa ne punem cu directorul adjunct al IGO. Cu ochii mei am vazut cum ramasitele pamantesti ale lui Zsigmond Ormos au fost scoase si puse langa mormant. Le-am si fotografiat atunci. Apoi au fost aruncate in groapa comuna. Niciunde in cimitir sau in oras nu exista un monument care sa aminteasca de el”, explica Ianos Szekerneyes, presedintele Uniunii Artistilor Plastici - Filiala Timisoara. Obeliscul de la mormantul lui Ormos a fost intre timp intors si slefuit pentru a se sterge numele lui, ramanand doar un epitaf in limba maghiara. Nu departe de locul sau de veci mai exista un altul lasat in paragina, desi acolo este ingropat cel mai longeviv primar pe care l-a avut Timisoara. Este vorba de Telbisz Karoly care a condus administratia orasului timp de 27 de ani. Alte morminte istorice scoase la mezat Dezinteresul fata de personalitatile trecutului, manifestat de toti cei care s-au perindat in ultimii ani la conducerea Primariei, se aplica si in cazul altui adevarat „Mecena”. Anton Sailer, un bogat industrias vienez, a donat la inceputul secolului trecut o uriasa suma de bani pentru construirea unor asezaminte de ingrijire a copiilor. Din fondul care ii purta numele, au fost ridicate Leaganul si Spitalul de Copii. In fata ultimei cladiri exista astazi un bust al filantropului. Mormantul lui Sailer din cimitirul de pe Calea Sagului a fost pus in vanzare acum doi ani, desi municipalitatea a decis ca locul sa-i fie dat in folosinta vesnica. „Am vazut pe mormant o hartie pe care scria ca este de vanzare. Am luat atunci legatura cu diferite persoane. Problema a ajuns la Primarie, desi institutia se ocupa de situatia mormintelor prin Administratia Cimitirelor. In cele din urma, nu a mai fost vandut”, povesteste istoricul Szekerneyes. Lista neagra a monumentelor din cimitire Potrivit unei reglementari legale, taxele pentru morminte trebuie platite din sapte in sapte ani, dar prevederea nu se aplica in cazul personalitatilor istorice. Intrucat nu exista o evidenta stricta, locurile de veci ajung de multe ori sa fie vandute fara stirea autoritatilor. Acum cativa ani, Fundatia „A Treia Europa” a intocmit o lista cu 84 de astfel de morminte, aflate intr-o stare de degradare avansata in cimitirele din Timisoara. Lista a ajuns la fostul director al Directiei de Cultura, Ioan Marin Almajan. „A existat, la nivel declarativ, o initiativa de a propune ingrijirea acestor morminte, dar proiectul nu a mai ajuns la Primarie”, a declarat Andrei Medinski, consilier la Directia de Cultura. Faptul este confirmat si de purtatorul de cuvant al municipalitatii, Flavius Boncea, care sustine ca propunerile trebuie sa vina din partea uniunilor de creatie. „In ce priveste cazul lui Anton Sailer, intr-adevar nu au mai fost platite taxele legale, dar mormantul este ingrijit de Compartimentul Cimitire si nu este scos la vanzare”, a mai declarat Boncea. Personalitati fara placi memoriale Multe personalitati timisorene au fost uitate de autoritati si nu au nici macar o placa in care sa se aminteasca de trecerea lor prin oras. Singura casa memoriala este cea a lui Franyo Zoltan, de pe Calea Bogdanestilor, pe care proprietarul a lasat-o prin testament Uniunii Scriitorilor din Romania – Filiala Timisoara. Alti oameni care au trait sau creat aici, ca sociologul de renume mondial Arnold Hauser, apreciatul grafician Iulius Podlipny sau scriitorul Karl Keren, istoric al religiilor si prieten cu Thomas Mann, nu au nicio placa memoriala.
Data publicării: 05 Dec 2005 - 07:51

Link ştire   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=11549&titlu=Prefectul_mecena__la_groapa_comuna