Tractorul ramâne cu datoriile la bugetul local

Tractorul ramâne cu datoriile la bugetul local      Primarul municipiului Brasov, George Scripcaru, s-a întâlnit recent cu reprezentantii Mahindra&Mahindra pentru a rezolva problema taxelor si impozitelor locale pe care le are de achitat societatea Tractorul SA, companie pe care indienii doresc sa o cumpere, sustine Agentia de presa Amos News

. Indienii se afla în prezent în discutii avansate cu AVAS pentru preluarea uzinei brasovene.      "Noi am decis sa ne întâlnim cu ei, pentru ca nu vrem sa decida AVAS-ul pentru noi", a anuntat Scripcaru, amintind ca AVAS a remis Consiliului Local Brasov o adresa prin care solicita stergerea datoriilor pe care Tractorul le are fata de municipalitate si fata de CET. Datoriile totale fata de municipalitate sunt de 113,467 miliarde lei, alte 2,5 miliarde lei vechi fiind datorate CET-ului pentru agentul termic furnizat uzinei. De asemenea, Directia de Impozite si Taxe Locale Brasov a pus sub sechestru o hala a uzinei brasovene pentru a se asigura ca îsi recupereaza datoriile.      Pe de alta parte, directorul general al uzinei, Titu Serban, a declarat, citat de Amos News, ca indienii sunt decisi sa cumpere Tractorul, dar ca poarta negocieri pentru obtinerea unor facilitati, "daca se poate si daca este legal".      Intrebat daca indienii vor prelua societatea si daca nu vor obtine aceste facilitati, Serban a spus ca "ei sustin ca da". Investitorii de la Mahindra nu au dat nici un raspuns, solicitând termen o saptamâna pentru a comunica o decizie.
Data publicării: 02 Dec 2005 - 06:55

Link știre