Vineri, 26 August 2005 - 08:12 AM Aleg.RO: Alesii locali ai PNL-PD care au dat cu subsemnatul la Mamaia se pronunta fata de sanctiunile partidelor

Publicat de: AMP

gardianul Decizia conducerii Aliantei D.A. de a-i sanctiona pe alesii locali apartinand PNL si PD, care au semnat declaratia de la Mamaia a Uniunii Nationale a Consiliilor Judetene, prin care protestau impotriva intentiei de modificare a Legii administratiei locale, nu a ramas fara ecou in teritoriu. Agentia A.M. Press a solicitat opinia unora dintre cei vizati de aceste masuri. Gheorghe Grivei, vicepresedinte al Consiliului Judetean Gorj, membru PNL: "Daca cei care se afla in fruntea partidului vor continua asa, vor ramane singuri"

"Nu cred ca masura adoptata de domnul Tariceanu este justa. Domnul Tariceanu nu trebuie sa uite ca suntem in secolul XXI si ca, pana la revolutie, ne-am dorit sa avem dreptul de asociere si sa avem posibilitatea sa ne exprimam liber. Eu, in momentul de fata, ma consider mai mult independent decat liberal, iar, daca cei care se afla in fruntea partidului vor continua asa, vor ramane singuri".

Mircea Toader, vicepresedinte al Consiliului Judetea Galati, membru PD: "Decizia conducerii Aliantei este corecta"

"Decizia conducerii Aliantei este corecta. Presedintii de consilii sunt numiti pe criterii politice si se bucura de sprijinul formatiunii din care fac parte. Daca Alianta a decis modificarea Legii 215, consilierii, vicepresedintii si presedintii de consilii care provin din randurile PD si PNL trebuiau sa respecte aceasta decizie".

Raducu Filipescu, presedinte al Consiliului Judetean Calarasi, membru PNL: "Decizia conducerii Aliantei D.A., suficient de buna"

"Decizia pe care au adoptat-o liderii Aliantei D.A. a fost una, sa spunem, suficient de buna. E bine ca a fost data aceasta sanctiune sub forma unui avertisment, pentru a putea trage si noi mai bine concluziile din aceasta problema. In toata aceasta poveste a fost vorba efectiv de schimbarea unui document politic in unul administrativ. Uniunea Nationala a Consiliilor Judetene este in primul rand o asociatie administrativa. Este adevarat ca aici se regasesc si membri marcanti ai vietii politice, insa aceasta institutie apartine de domeniul administrativ. Astfel, prima forma a proiectului, cu care a venit PSD impreuna cu PRM, care intrunesc majoritatea in consiliu, ar fi trecut indiferent de pozitiile noastre. Aceasta situatie a determinat discutii pe marginea proiectului in urma carora a fost intocmit un al doilea document, pe care noi am fost constransi sa-l semnam. Liderii Aliantei D.A. banuiesc ca aveau intentia sa apeleze la sanctiuni mult mai mari pentru consilierii care au semnat proiectul respectiv, insa dupa explicatiile noastre probabil au inteles situatia".

Aristotel Cancescu, presedintele Consiliului Judetean Brasov, membru PNL: "Este o chestiune de partid"

"Niciodata nu am fost vreodata sanctionat pentru faptele mele. Nu pot comenta eu o asemenea decizie luata de liderii Aliantei D.A. (PNL-PD). Este o chestiune de partid".

(612 )

Gardianul

· Alte știri de la AMP

Azi: Cea mai citită știre din sursa Gardianul:

Alesii locali ai PNL-PD care au dat cu subsemnatul la Mamaia se pronunta fata de sanctiunile partidelor | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii