Marți, 07 Martie 2017 - 05:08 AM Aleg.RO: Fostul deputat Sebastian Ghi?a, disparut fara urma, a fost reprezentat in instan?a de un avocat angajat de tatal lui

romanialibera

Fostul deputat PSD Sebastian Ghiță a fost reprezentat in instanță de un avocat angajat de tatăl său, se arată in motivarea Tribunalului Prahova, prezentată luni de Agerpres .

Instanța a dispus disjungerea cauzei privind cererea de arestare preventivă a inculpatului formulată de DNA Ploiești in dosarul in care acesta este cercetat pentru trafic de influență, spălare a banilor și constituirea unui grup infracțional organizat.

Potrivit documentului, la apelul nominal făcut in camera de consiliu s-a constatat lipsa inculpatului Sebastian Ghiță, pentru care a răspuns, potrivit imputernicirii avocațiale, un avocat din Baroul București.

Avocatul acestuia a arătat că a fost angajat de tatăl lui Sebastian Ghiță, că nu a luat legătura personal cu inculpatul și că nu poate spune unde se află in acest moment fostul deputat.

Tribunalul Prahova a dispus, la data de 1 martie, disjungerea cauzei privind propunerea de luare a măsurii arestării preventive in lipsă a lui Sebastian Ghiță, acordand termen pentru data de 6 martie.

La aceeași dată, instanța a dispus anterior măsura controlului judiciar față de directorul Teamnet, Bogdan Padiu, și administratorul Asesoft, Cristian Anastasescu, decizia nefiind definitivă.

Tribunalul Prahova a acordat, insă, luni, un nou termen de judecată cu privire la solicitarea DNA Ploiești de emitere a unui mandat de arestare preventivă pe numele lui Sebastian Ghiță.

Conform reprezentanților instanței, cererea procurorilor se va judeca in data de 14 martie, decizia de amanare fiind luată din cauza lipsei dosarului de urmărire penală.

Potrivit unui comunicat al DNA, Sebastian Ghiță a primit, in perioada 2007 — 2014, pentru contracte atribuite de instituții și autorități publice unor societăți comerciale din domeniul IT, sume de bani cuprinse intre trei și zece milioane euro.

"In perioada 2007 — 2015 la nivelul instituțiilor publice și autorităților publice, au fost incheiate mai multe contracte de achiziție de programe informatice finanțate din fonduri publice, dar și din fonduri europene, de către mai multe societăți comerciale cu acest profil de activitate și de asocierea dintre acestea și societățile comerciale SC International SRL și SC Asesoft International SA. Pentru incheierea acestor contracte finanțate din bani publici și fonduri europene, inculpatul Ghiță Sebastian Aurelian, reprezentant pană in anul 2012 al societăților comerciale (...) și ulterior deputat in Parlamentul Romaniei, a pretins și primit de la reprezentanții firmelor, declarate ulterior caștigătoare ale procedurilor de licitație, sume de bani, pentru a determina factorii decizionali ai instituțiilor și autorităților contractante să atribuie contractele de prestare de servicii IT și/sau să faciliteze derularea in bune condiții, firmelor ai căror reprezentanți fuseseră contactați, anterior, de acesta", se precizează in comunicatul DNA.

Din comunicatul menționat reiese că, pentru crearea unei aparențe de legalitate in ceea ce privește sumele primite, Ghiță a indicat, ca modalitate de transfer, simularea unor operațiuni comerciale. Este vorba de incheierea unor contracte comerciale de către aceste societăți, in calitate de beneficiar, cu firme controlate de el, care aparțineau grupului Asesoft/Teamnet, in calitate de furnizor, obiectul contractelor fiind prestarea de servicii IT fictive.

comenteaza sau vezi comentarii /* (c)

România Liberă

Azi: Cea mai citită știre din sursa România Liberă:

Fostul deputat Sebastian Ghi?a, disparut fara urma, a fost reprezentat in instan?a de un avocat angajat de tatal lui | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii
Page created in 0.67040205001831 seconds.