Marți, 20 Decembrie 2016 - 05:48 AM Aleg.RO: Un consilier din Gorj vrea GPS pe masina primariei pentru a preveni deplasarile in scopuri personale

romanialibera

Consilierul Marius Balu a initiat un proiect de hotarare, privind montarea unui sistem de supraveghere prin GPS pe autoturismul primariei, care asigura deplasarile edilului-sef si ale celorlalti angajati . Acesta a declarat ca mai multi localnici i-au semnalat faptul ca autoturismul este folosit de catre sofer in interes personal, dupa terminarea programului de lucru.

”Am emis, in calitate de consilier local, un proiect de hotarare privind montarea unui sistem de monitorizare prin GPS, avand in vedere faptul ca masina a fost vazuta in unele zile de sambata sau duminica circuland prin comuna Farcasesti si in orasul Rovinari, atunci cand tot personalul angajat al primariei este liber. Suma necesara pentru achizitionarea si montarea unui sistem de supraveghere prin GPS, pe autoturismul Volkswagen Caddy, de catre o firma autorizata, este de 1.200 de lei. Masina asigura deplasarea primarului, a viceprimarului si a personalului care intra in componenta aparatului de specialitate al primarului comunei Farcasesti. Mai multi oameni din Rosia si Rogojelu s-au plans de faptul ca masina primariei este vazuta noaptea pe la baruri, prin depozite de carbune, Au fost multi cei care au semnalat lucrul acesta si mi-au cerut sa fac ceva”, a precizat Marius Balu.

Autoturismul folosit de angajatii Primariei Farcasesti apartine societatii de gospodarire comunala Gospolocafar, din subordinea Consiliului Local. Reprezentantii primariei sustin ca sunt de acord cu montarea unui dispozitiv de urmarire prin GPS, insa neaga acuzatiile consilierului local.

Criteo.DisplayAcceptableAdIfAdblocked({ "zoneid": 524002, "containerid": "crt-524002"}); /* (c)AdOcean 2003-2016, thinkdigital_ro.mediafax.ro.mfax_politic.640x160_adtext */ ado.slave('adoceanthinkdigitalrormipfomkid', {myMaster: 'rdSQfzL9Nw72omxcthT1CcrUDlMDKdsjAzX7YKd_VCf.p7' });

”Am auzit ca ar vrea sa monteze GPS pe toate utilajele, chiar si pe masina primarului. Nu am cunostinta de faptul ca soferul foloseste masina in interes propriu. Nu cred ca merge prin baruri. Sa ne spuna data si ora, se poate verifica foaia de parcurs. Este singura masina care deserveste primaria si merge in comuna si cu asistentele sociale, cu topografa la masuratori. Este un singur sofer. Se poate verifica. La Rosia sta acesta. Consilierul respectiv este nepotul fostului primar si e un pic de rautate aici. Eu ma bucur ca semnalizeaza lucrurile acestea , dar sa fie si adevarate. Nu cred! Eu stau tot in Rosia si nu am vazut niciodata masina, dupa program, sa fie in alta parte. Poate a mai oprit la spalatorie, cand termina programul, acum se intuneca repede, iar in depozitele de carbune nu are ce cauta, in afara de zilele in care am fost la unitatile miniere cu probleme. Nu suntem impotriva montarii unui astfel de sistem,dar trebuie sa fie facut referat de necesitate, trebuie bugetat, aprobat, iar noi sa transmitem la societate, ca autoturismul este al societatii Gospolocafar, a Consiliului Local si ne deserveste pe noi. Trebuie sa fie parcurse niste etape”, a declarat corespondentului MEDIAFAX, Mihai Vasile, viceprimarul comunei Farcasesti. Proiectul lui Marius Balu va fi supus la vot, in urmatoarea sedinta de Consiliu Local.

Citeste si: Victor Ponta, intrebat daca vizeaza functia de presedinte al Camerei Deputatilor: Nu cer nici o functie, nu refuz nici o functie Citeste si: VIDEO Protocol de guvernare incheiat de PSD cu ALDE sub titulatura ''Coalitia de Guvernare pentru Dezvoltare si Democratie'' - FOTO - DOCUMENT Citeste si: Liviu Dragnea, intrebat daca ministri din guvernul Ponta se vor regasi in viitorul Executiv: "Nu sunt sigur" Citeste si: Nicusor Dan: Imi doresc sa fiu lider de grup al USR. Parlamentarii USR vor sta cu chirie, nu la hotel Citeste si: PSD, PNL, USR, UDMR - convocate miercuri la Presedintie; ALDE, PMP, Minoritatile, chemate joi

/* (c)AdOcean 2003-2015, thinkdigital_ro.mediafax.ro.mfax_politic.624x30_text_final art */ ado.slave('adoceanthinkdigitalrotlppdvnoaf', {myMaster: 'rdSQfzL9Nw72omxcthT1CcrUDlMDKdsjAzX7YKd_VCf.p7' }); /* (c)AdOcean 2003-2015, thinkdigital_ro.mediafax.ro.mfax_politic.600x152_up_300x250_560x152_final art */ ado.slave('adoceanthinkdigitalrowkijqxdkqk', {myMaster: 'rdSQfzL9Nw72omxcthT1CcrUDlMDKdsjAzX7YKd_VCf.p7' });

România Liberă

Azi: Cea mai citită știre din sursa România Liberă:

Un consilier din Gorj vrea GPS pe masina primariei pentru a preveni deplasarile in scopuri personale | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii