Miercuri, 26 Ianuarie 2005 - 08:05 AM Aleg.RO: Corneliu Iacobov a fost pus oficial sub acuzare

Publicat de: e.fogarasi

ziua Procurorii i-au adus la cunostinta fruntasului PSD infractiunile pentru care este cercetat: complicitate la evaziune fiscala, spalare de bani si delapidare * In acest caz sunt cercetate 19 persoane, printre care Ovidiu Tender si actionarii VGB Corneliu Iacobov a fost pus, ieri oficial sub acuzare de catre procurorii Parchetului Inaltei Curti de Casatie si Justitie, pentru complicitate la evaziune fiscala, spalare de bani si delapidare. Anchetatorii i-au adus la cunostinta lui Iacobov ordonantele de control si punere sub sechestru a bunurilor mobile si imobile, urmand ca acesta sa fie audiat pe 7 februarie. La iesirea din Parchet, Iacobov a declarat ca nu este vinovat si ca se va apara pentru a-si dovedi nevinovatia. Tot ieri, procurorii i-au chemat la audieri pe Iulian Mavlea, administrator al VGB, considerat "mana dreapta" a lui Eugen Iancu si pe Eugen Poenaru, reprezentant al Balkan Petroleulm, Canion Servicos LDA si Imperial Oil la RAFO Onesti. Luni, Eugen Iancu, administrator si actionar al firmei VGB Impex si Maria Cozianu au fost pusi sub acuzare. Eugen Iancu este tatal lui Octavian si al lui Alexandru Iancu, ambii cercetati de procurori in acelasi dosar, pentru spalare de bani, complicitate la evaziune fiscala si delapidare.

Tender, Iacobov, VGB
Parchetul Inaltei Curti de Casatie si Justitie cerceteaza 19 persoane in acest dosar pentru spalare de bani, inselaciune si asociere in vederea comiterii de infractiuni. Printre cei invinuiti se numara Ovidiu Tender, Corneliu Iacobov si actionarii VGB. In acest caz vor fi audiate si persoane implicate in relatiile comerciale si financiare derulate intre Rafo Onesti, Carom Onesti si alte societati. Procurorii care instrumenteaza dosarul au audiat pana acum mai multe persoane, printre cei convocati numarandu-se functionari APAPS si actionari ai VGB Impex SRL, precum si Ovidiu Tender. Toate cele 19 persoane cercetate in cazul Rafo au fost date in consemn la frontiera. Ancheta - care vizeaza circuitele financiare intre cele doua rafinarii si mai multe firme - a inceput anul trecut prin solicitarea si ridicarea de documente, identificarea firmelor, persoanelor si relatiilor comerciale in cauza. Cercetarile vizeaza stabilirea relatiilor comerciale ale RAFO cu grupul de firme VGB si Dany Group, modalitatile de plata, precum si cazurile de restituire a unor sume cuprinse intre trei miliarde si 88 de miliarde de lei de la VGB Oil catre persoane fizice cu motivatia "restituire creditare firma". Anchetatorii urmaresc si modalitatile prin care acciza si taxa de drum rezultata in urma procesarii nu au fost virate bugetului de stat, potrivit procurorilor prejudiciul stabilit fiind de aproximativ trei mii de miliarde de lei.

In vizita la PSD
Corneliu Iacobov a descins luni, la sediul PSD din bulevardul Ion Ionescu de la Brad. Vizita lui Iacobov, care s-a intins pe parcursul a mai mult de trei ore, i-a luat prin surprindere pe toti liderii PSD care se aflau la prima sedinta a Delegatiei Permanente. Intrebati de motivele prezentiei acestuia la partid, acestia l-au luat pe "nu stiu" in brate. Aparitia omului de afaceri implicat in scandalul RAFO Onesti a fost una invaluita in mister. Toti liderii PSD care au iesit sa dea declaratii au incercat sa se lepede de Iacobov, declarand, in mod ciudat ca nu l-au vazut pe acesta, nu stiu de ce a venit si nici daca mai este membru de partid. Se pare ca Iacobov a venit la sediul PSD exact in perioada in care partidul incearca sa se reconstruiasca si sa recastige din capitalul de imagine pierdut dupa esecul in alegeri pentru a obtine sprijinul partidului, asa cum l-a primit si Gabriel Bivolaru in urma cu mai multi ani.

Bogdan GALCA

Ziua

· Alte știri de la e.fogarasi

Azi: Cea mai citită știre din sursa Ziua:

Corneliu Iacobov a fost pus oficial sub acuzare | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii