Vineri, 26 August 2016 - 05:18 AM Aleg.RO: Africanii care te scapa de toate datoriile

romanialibera

\'Afaceri?tii\' africani care ar trebui sa-l salveze pe deputatul Radu Popa de dosarul de incompatibilitate s-au specializat in preluarea unor firme cu un picior in groapa .

Evident, de ca?tigat au cei care scapa de sereleuri: fie nu mai platesc datorii catre stat sau parteneri priva?i, fie i?i pierd urma dupa ce fac afaceri cu statul.

Astfel, in jurul camerunezului Mindjiale Voltaire, care are un domiciliu fictiv in Yaoundé, Camerun, s-a dezvoltat o re?ea specializata in preluarea societa?ilor de la patronii romani. In schema au fost inclu?i tunisieni, guatemalezi ?i ivorieni. Societa?ile sunt preluate dupa un tipar clasic. Pentru inceput, \'sage?ile\' din Africa preiau o parte din firma, iar dupa numai cateva zile devin patroni ?i administratori peste aceasta.

Tunisianul Saikou Jajjow s-a nascut in Gambia, in timp ce partenerul sau de afaceri, camerunezul Mindjiale Voltaire, are un domiciliu fictiv in Yaoundé, Camerun. Ambii au preluat firmele CRP Research SRL ?i Media Factory SRL de la deputatul Radu Mihai Popa, declarat incompatibil de Agen?ia Na?ionala de Integritate pentru ca a fost administratorul acestor SRL-uri, dar ?i deputat, dupa cum a aratat \'Romania libera\' in edi?ia de ieri. Decizia a fost contestata de parlamentar la Inalta Curte de Casa?ie ?i Justi?ie.

Firma CRP Research SRL i?i are sediul social intr-un apartament de pe strada Edgar Quinet, nr. 3, din Bucure?ti. La sediu nu a raspuns nimeni, iar vecinii au spus ca nu ?tiu sa fi existat vreo societate de consultan?a in bloc. Cealalta companie, Media Factory SRL, are sediul intr-un apartament din complexul reziden?ial Butterfly, din Voluntari.

Telefonul de la sediul social apar?ine Simonei Liliana Tru?ca, fosta contabila a deputatului Radu Popa. Aceasta a declarat \'Romaniei libere\' ca nu mai lucreaza pentru firma lui Popa de vreo 4-5 ani. \'Nu am pastrat nici o legatura, nimic. Am fost contabila. Va spun sincer, nu m-a mai platit ?i nu am mai ?inut nici un act. Nu mai ?tiu ca?i bani avea sa imi dea, dar am trecut cu vederea. Habar nu am cine sunt cei care au preluat firma\', a spus contabila.

Cite?te versiunea integrala a acestui articol in edi?ia print de vineri a ziarului Romania Libera

Singurul RCA in 12 rate comenteaza /* (c)

România Liberă

Azi: Cea mai citită știre din sursa România Liberă:

Africanii care te scapa de toate datoriile | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii