Sâmbătă, 02 Iulie 2005 - 10:22 AM Aleg.RO: PSD: Puterea se foloseste de trecut pentru atacuri politice!

Publicat de: Lacramioara Rosculet

gardianul PNL: Iliescu, responsabil de mineriade. PPCD: Pentru noi ramane «comunist-reformator» PSD pare sa se fi impacat cu fostul presedinte Ion Iliescu, dupa nenumarate sageti otravite aruncate de o parte si de alta a baricadei pesediste. Dupa ce i-au oferit sefia Fundatiei "Ovidiu Sincai", in locul lui Adrian Nastase, pentru a-l determina sa nu paraseasca partidul, social-democratii isi exprima oficial solidaritatea cu Iliescu in procesul Mineriadei. "Biroul Permanent National al PSD isi exprima surprinderea fata de modul prin care fostul presedinte al Romaniei, Ion Iliescu, este atacat in mod constant si agresiv, folosindu-se de aceasta data evenimentele din 13-15 iunie 1990", se arata intr-un comunicat remis joi. Conducerea PSD acuza actuala administratie de la Bucuresti ca se implica in actul de justitie si spune ca motivul atacurilor violente si fara precedent asupra lui Ion Iliescu este generat de dorinta de a distrage atentia opiniei publice de la problemele reale ale tarii. "Incercarea de a-l transforma pe Ion Iliescu in unicul vinovat pentru toate neimplinirile societatii romanesti din ultimii 15 ani nu este noua si ea urmareste deturnarea atentiei opiniei publice de la problemele cu care se confrunta cetatenii ca urmare a introducerii cotei unice de impozitare, a cresterii TVA si accizelor, a cresterii inflatiei si a crizei medicamentelor", se mai arata in comunicatul PSD. In plus, mai spune conducerea social-democrata, actuala putere se foloseste de "evenimentele din trecut pentru a se rafui cu adversarii politici", fapt ce va genera, in opinia PSD, tensiuni in societatea romaneasca.

Melescanu: Pozitia PSD n-are nimic in comun cu realitatea

Fostul ministru de externe, senatorul liberal Teodor Melescanu, ne-a declarat, ieri, ca "singura problema a presedintelui Ion Iliescu este anchetarea in procesul mineriadei. Nu exista nici o alta acuzatie juridica. Dar, in ceea ce priveste mineriada, este normal ca la atatia ani sa se clarifice lucrurile". Pe de alta parte, Melescanu considera atitudinea defensiva a PSD drept o incercare a liderilor acestui partid de a relua relatiile cu presedintele fondator. Senatorul liberal s-a aratat surprins de declaratia social-democratilor, potrivit careia Iliescu ar fi considerat, la ora actuala, singurul responsabil pentru neimplinirile societatii romanesti in cei 15 ani de la Revolutia romana. "Pentru ca nu exista nici un fel de invinuire", a conchis Melescanu. (A.D.)

PPCD: Ion Iliescu nu s-a schimbat

"Interviul acordat ziarului Adevarul de Ion Iliescu ar trebui dezbatut public. Ni se confirma faptul ca Ion Iliescu este acelasi comunist-reformator, care nu-si poate depasi aceasta conditie si care refuza alt "adevar" decat cel oficial. Ni se serveste aceeasi versiune a ultimilor 15 ani a Revolutiei confiscate, in care executia lui Ceausescu, folosirea spectacolului televizat, teroristii ce nu nimeresc nici un protagonist, apoi venirea minerilor in repetate randuri la Bucuresti reprezinta momente ce nu trebuie explicate, pentru ca apartin istoriei", a declarat, ieri, prim-vicepresedintele PPCD Bucuresti, Radu Munteanu. Mai mult, liderul crestin-democrat a afirmat ca PPCD "solicita fortelor politice aflate la guvernare sa nu transforme cercetarea penala asupra lui Ion Iliescu intr-o dezbatere politica". "Pentru a functiona, statul de drept are nevoie de exercitiul autoritatii institutiilor abilitate ale statului si de rezultate, chiar si in dosarele cele mai dificile, ce implica persoane publice", a conchis acesta. (B.A.)

Gardianul

· Alte știri de la Lacramioara Rosculet

Azi: Cea mai citită știre din sursa Gardianul:

PSD: Puterea se foloseste de trecut pentru atacuri politice! | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii