Sâmbătă, 02 Iulie 2005 - 10:21 AM Aleg.RO: GAFA DE PROTOCOL ZERO

Publicat de: Dan Badea, A.T.

gardianul In timpul unei vizite la Constanta, Basescu s-a abatut de la programul oficial si a baut o bere fara alcool in restaurantul unui contrabandist Presedintele Traian Basescu a fost vazut ieri pe terasa Restaurantului Zorile Marii din Constanta, dupa vizita oficiala facuta la malul marii cu ocazia schimbarii comenzii SEEBRIG. Dupa ce si-a vizitat mama, unde a spus ca a mancat placinte si chiftele, Traian Basescu a intrat in Restaurantul Zorile Marii. Localul apartine lui Nicu Caracota, personaj al lumii interlope constantene, cunoscut pentru implicarea sa in cateva operatiuni de contrabanda cu tigari BT. Patronul de la Zorile Marii a fost arestat in dosarele Tigareta I si in "Cisterna Olandeza”, acesta din urma reprezentand operatiuni de trafic cu combustibili. De mentionat ca, in timpul cercetarilor, Caracota a avut chiar interdictia de a parasi localitatea.

Evenimentul reprezinta o gafa de proportii din partea Compartimentului Protocol al Administratiei Prezidentiale, care ar fi trebuit sa verifice dinainte locurile si persoanele care l-ar fi putut compromite pe presedintelui statului. Mai mult ca sigur ca Traian Basescu nu a stiut cine este patronul localului, altfel ar fi evitat sa se racoreasca sub umbrela cumparata din banii munciti de Nicu Caracota.

Nicu Caracota si Vasile Sponti sunt doar doua dintre persoanele judecate la Slobozia pentru contrabanda cu tigari BT. La vremea respectiva, toate "manevrele" si "tertipurile" avocatesti au fost "testate" pana in prezent, totul pentru tergiversarea judecarii cauzei, aflata pe rolul instantelor de judecata inca din 1995. Interesant este ca Tigareta I nu este singurul dosar in care sunt judecati cei doi. Pe rolul Tribunalului Constanta se afla un alt dosar, la fel de celebru, cunoscut sub denumirea de "Cisterna olandeza". La unul dintre termene, s-a amintit faptul ca Nicu Caracota, desi are interdictie de a parasi localitatea de domiciliu, nu o poate respecta, intrucat este citat, atat la Constanta, cat si la Slobozia, ca inculpat in doua dosare. Argumentele astfel invocate de aparatori veneau in favoarea eliminarii interdictiei sau macar a schimbarii acesteia in interdictie de a parasi tara, si nu localitatea. Aceste motive nu au fost prea bine receptionate de catre presedintele de sedinta, care a amenintat chiar ca va elimina interdictia si o va inlocui cu masura cercetarii in arest preventiv a inculpatilor.

Jocuri murdare

In luna ianuarie 2003, Parchetul din Constanta a facut arestari spectaculoase in randul contrabandistilor cu combustibili. Patroana societatii "Miralen" Constanta, Elena Draghici, a fost retinuta, iar ulterior au mai fost pusi la racoare si doi lideri ai lumii interlope care coordonau aceasta afacere: Nicu Caracota, cunoscutul contrabandist de tigari, si Vasile Sponti, mana dreapta a lui Draghici. Dupa primele cercetari, alte 6 persoane implicate in contrabanda au fost arestate. Acuzatiile aduse de procurori priveau sustragerea de la plata accizelor pentru 17 vagoane cu benzina cumparate de la Rafinaria Darmanesti a lui Corneliu Iacobov de catre diverse firme-fantoma. Mai mult, benzina furata din conductele Petrotrans era achizitionata si depozitata in depozitele "Miralen". In final, combustibilul ajungea la societatea "Miralen", care scapa de plata accizelor. Afacerea este mult mai complicata, dar ne rezumam la a consemna ce a declarat unul dintre oamenii lui Elena Draghici: "Prefectul de Constanta, care se autointituleaza dusmanul coruptiei din Constanta, este cel care a beneficiat, pe langa alti lideri ai autoritatilor locale, de furturile de motorina din conductele "Petrotrans". Marturie stau mai multe facturi, prin care firmele prefectului Gheorghe Martin au cumparat motorina de la firma SC Miralen SRL Constanta, in valoare de 20 miliarde de lei, partea prefectului fiind de 8 miliarde. Aceste documente si fapte au fost pastrate cu sfintenie la secret de ex-chestorul Politiei Constanta, Traian Jipa. Firma noastra a lucrat cu Gheorghe Martin inca de pe vremea cand era asociat la cele 23 de firme ale familiei." Facturile de vanzare-cumparare de combustibili dintre "Miralen" si "Polaris M Service" (firma prefectului) stau marturie: factura 0618844 din 8 mai 2002 (deci dupa numirea in functie), in valoare de 203 milioane; factura 618842/2002, in valoare de 64 de milioane etc.

(2071 afișări)

Gardianul

· Alte știri de la Dan Badea, A.T.

Azi: Cea mai citită știre din sursa Gardianul:

GAFA DE PROTOCOL ZERO | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii