Marți, 24 Mai 2016 - 05:56 AM Aleg.RO: Coalitia pentru familie doreste modificarea Constitutiei in asa fel incat casatoria sa fie definita drept o uniune intre o femeie si un barbat: "Aceasta initiativa este pentru familia traditionala, care poate da nastere

adevarul

Initiativa a fost insotita de o scrisoare de 300 de metri, semnata pe treptele Senatului de mai multi voluntari ai Coalitiei pentru familie . De asemenea, initiatorii au atasat proiectului de revizuire a Constitutiei un camion de documente, printre care si trei milionane de semnaturi si au subliniat ca sunt sustinuti de toate cultele religioase si de toate etniile din Romania.

Viorel Patrana, reprezentant al Federatiei Asociatiilor de romani din Europa, a spus ca s-a alaturat initiativei pentru ca sustine "normalitatea" si ca abordarea "fie din perspectiva paradigmei religioase, fie a paradigmei sociologice" arata ca "normalitatea" poate fi doar o familie heterosexuala, avand in vedere ca "specia umana nu poate supravietui altfel".

"Nu suntem intoleranti, respectam comportamentul sexual al oricarui om. In acelasi timp insa nu putem sa substituim ideea de normalitate prin acte individuale pe care le respectam, dar cred ca in spatiul privat, acolo le este locul", a sustinut Patrana.

/* (c)AdOcean 2003-2016, thinkdigital_ro.mediafax.ro.mfax_politic.640x160_adtext */ ado.slave('adoceanthinkdigitalrormipfomkid', {myMaster: 'rdSQfzL9Nw72omxcthT1CcrUDlMDKdsjAzX7YKd_VCf.p7' });

Patrana a mai afirmat ca este necesara schimbarea Constitutiei in acest sens pentru ca "exista cercuri de lobby foarte puternice la nivel european si chiar mondial care speculeaza aceasta ambiguitate si ei vor, la randul lor, ca in Constiutie sa se specifice ca familia este o uniune intre doua persoane."

Mircea Tudor, membru al Coalitiei pentru familie, a spus ca faptul ca a ajuns la Senat un camion cu semnaturi dovedeste ca "poporul roman are vointa, constiinta si chiar stie sa faca ceva cand are cu adevarat un obiectiv major". "Aceasta initiativa nu este impotriva a nimic, este pentru familia traditionala este alcatuita din barbat si femeie, care poate da nastere la copii", a sustinut Alina Toma, membru al comitetului de initiativa, intrebata daca initiativa este impotriva parteneriatului civil.

Potrivit articolului 48 din Constitutie, "familia se intemeiaza pe casatoria liber consimtita intre soti, pe egalitatea acestora si pe dreptul si indatorirea parintilor de a asigura cresterea, educatia si instruirea copiilor".

Revizuirea Constitutiei poate fi initiata de Presedintele Romaniei la propunerea Guvernului, de cel putin o patrime din numarul deputatilor sau al senatorilor, precum si de cel putin 500.000 de cetateni cu drept de vot, cu conditia ca acestia sa provina din cel putin jumatate din judetele tarii, iar in fiecare din aceste judete sau in municipiul Bucuresti trebuie sa fie inregistrate cel putin 20.000 de semnaturi in sprijinul acestei initiative.

/* (c)AdOcean 2003-2015, thinkdigital_ro.mediafax.ro.mfax_politic.624x30_text_final art */ ado.slave('adoceanthinkdigitalrotlppdvnoaf', {myMaster: 'rdSQfzL9Nw72omxcthT1CcrUDlMDKdsjAzX7YKd_VCf.p7' }); /* (c)AdOcean 2003-2015, thinkdigital_ro.mediafax.ro.mfax_politic.600x152_up_300x250_560x152_final art */ ado.slave('adoceanthinkdigitalrowkijqxdkqk', {myMaster: 'rdSQfzL9Nw72omxcthT1CcrUDlMDKdsjAzX7YKd_VCf.p7' });

· Adevarul
Adevărul

Azi: Cea mai citită știre din sursa Adevărul:

Coalitia pentru familie doreste modificarea Constitutiei in asa fel incat casatoria sa fie definita drept o uniune intre o femeie si un barbat: "Aceasta initiativa este pentru familia traditionala, care poate da nastere | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii