Miercuri, 11 Mai 2016 - 04:55 AM Aleg.RO: Ragaz de o luna pentru hipermarketuri privind comercializarea in proportie de 51% a produselor locale

curierulnational Ragaz de o luna pentru hipermarketuri privind comercializarea in proportie de 51% a produselor localeProiectul de lege care impune supermarketurilor sa comercializeze produse din 'lantul scurt de aprovizionare”, adica locale si regionale, în proportie de minimum 51%, a fost retrimis la comisia de agricultura, la solicitarea deputatilor PSD, cu termen pentru un raport suplimentar de o luna de zile, noteaza hotnews .ro.  Proiectul trebuia sa primeasca votul final în Camera Deputatilor marti, însa PSD a cerut retrimiterea la comisie pe motiv ca celelalte proiecte de lege care vizau modificarea aceleiasi legi - 321/2009 privind comercializarea produselor alimentare - nu au primit raport separat. Desi presedintele comisiei de agricultura, Nini Sapunaru, a explicat modalitatea în care s-a lucrat pe cele patru proiecte de lege care vizau supermarketurile, propunerea de întoarcere la comisie a proiectului a fost adoptata, astfel ca aceasta lege se amâna. Toate modificarile aduse se regasesc în raportul dat de comisia de agricultura, cu amendamente.Asociatia Marilor Retele Comerciale din România considera ca propunerea legislativa ar avea ca obiectiv 'subminarea comertului modern” si sustine ca 'lantul scurt de aprovizionare nu garanteaza sprijin pentru producatorii români si restrânge libertatea consumatorilor români de a alege”. Asociatia solicita 'eliminarea amendamentelor neconcurentiale si discriminatorii din proiectul legii comercializarii produselor alimentare (Legea 321)”.Reprezentantii comerciantilor spun ca marile magazine 'au înteles sa dezvolte împreuna cu producatorii locali proiecte comerciale dedicate produselor românesti prin oferirea de servicii logistice si oportunitati de promovare. Aceste actiuni sunt realizate prin bugete de marketing - adica si prin asa-numitele taxe de raft, explicit acceptate si de legislatia comunitara” si subliniaza ca, prin efectul schimbarilor legislative preconizate, 'acestea nu vor mai fi posibile”.Marii comercianti mai sustin ca 'astfel de grupuri instiga la nerespectarea principiilor de piata si a libertatilor economice ale comerciantilor si consumatorilor. Prin utilizarea unor mesaje populiste - de genul «agricultura noastra poate sa livreze 100%» se urmareste crearea unei atmosfere generale de ostilitate, chiar de ura, fata de supermarketuri”. Ei amintesc ca 'punctul de vedere al Guvernului, semnat în februarie 2016 de primul-ministru Dacian Ciolos, a fost negativ” si îsi exprima speranta ca 'experienta în domeniu a unor fosti înalti demnitari ai Comisiei Europene sa se faca simtita".

Curierul Național

Azi: Cea mai citită știre din sursa Curierul Național:

Ragaz de o luna pentru hipermarketuri privind comercializarea in proportie de 51% a produselor locale | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii