Joi, 31 Martie 2016 - 05:05 AM Aleg.RO: Ghita a scapat de la "taiere"

Bursa      *  "Klaus Iohannis este in pragul demisiei din cauza unui posibil dosar pe care, cumva, sotia sa il poate avea", a spus deputatul PSD
       Sebastian Ghita este liber . Asa au decis ieri deputatii, dupa ce, cu o zi in urma, Comisia Juridica a Camerei Deputatilor votase retinerea politicianului, la cererea procurorilor DNA.
     Politicienii par ca nu mai tin cont de propriile razboaie politice si fac front comun impotriva procurorilor DNA.
     In fata Plenului, Sebastian Ghita a avut un discurs incendiar, sustinand ca Parlamentul este supus unei presiuni uriase, iar arestarea este folosita in Romania ca instrument modern de tortura pentru a obtine noi denunturi.
     Declaratiile deputatului au avut efect in fata colegilor, in conditiile in care acestia au votat in majoritate impotriva arestarii.
     Sebastian Ghita a spus: "Vreau sa va spun adevarul. Traim astazi intr-o Romanie in care presedintele Klaus Iohannis este in pragul demisiei din cauza unui posibil dosar pe care, cumva, sotia sa il poate avea. Presedintele Senatului, Calin Popescu-Tariceanu, este amenintat pe surse cu dosare si perchezitii la fostii colaboratori. Presedintele Camerei Deputatilor, Valeriu Zgonea, are doua dosare in lucru. Fosti prim-ministri ai Romaniei au fost arestati, au dosare sau au dosare in lucru. Procurorul general a fost demis cu un dosar. Sefi de servicii de informatii au dosare, sefii tuturor partidelor din Romania sunt in instanta sau au dosare, inclusiv Vasile Blaga si Alina Gorghiu. (...) Sefii tuturor institutiilor media au dosare. Mii de medici, de profesori, de oameni de afaceri si functionari au dosare. Mii de firme romanesti au fost distruse cu dosare".
     Deputatul spune ca procurorii cer arestarea sa ca sa-l forteze sa devina denuntatorul lui Victor Ponta: "De ce vor capul lui Ponta? Pentru ca a refuzat sa faca anumite compromisuri. Pentru ca si-a facut datoria cu demnitate. Pentru ca astazi are o cota de popularitate mai mare decat puternicii zilei. Declar public astazi, aici, in fata dumeavoastra: nu am nimic de denuntat despre activitatea lui Victor Ponta. Aminteam despre dosarul sotiei presedintelui Iohannis. Am vazut-o cu totii pe sotia lui Liviu Dragnea inculpata pentru o fapta minora petrecuta acum 10 ani. Acuzatia grava era ca nu si-a sanctionat doua colege de birou care au intarziat la program.
     Am aflat o alta informatie secreta dintr-un dosar al procurorilor de la DNA Ploiesti. Se chinuie de trei luni sa-i faca un dosar si sotiei lui Victor Ponta in speranta ca vor fabrica inca un alt dosar acestei familii. Am informatia de pe site-ul comisarul.ro".
     In opinia lui Sebastian Ghita, Parlamentul Romaniei este supus unei presiuni uriase folosindu-se toate mijloacele politice, mediatice si juridice. Acesta a adaugat: "Care este scopul presiunii? Este cel pe care multi dintre dumneavoastra il soptiti pe culoare, il soptiti in familii, il soptiti cu prietenii - instaurarea fricii prin hartuire si folosirea arestarii ca instrument modern de tortura pentru a obtine noi denunturi. Toata societatea romaneasca pare astazi paralizata de frica".
     *  Presedintia, pe surse: "Declaratia lui Sebastian Ghita referitoare la o eventuala demisie a lui Iohannis este o ineptie"
     Administratia Prezidentiala nu a reactionat ieri, pe cale oficiala, la afirmatiile lui Sebastian Ghita, singura declaratie fiind transmisa pe surse, prin Hotnews.
     Astfel, surse din Administratia Prezidentiala au catalogat drept "ineptie" declaratia deputatului referitoare la o eventuala demisie a presedintelui Klaus Iohannis din cauza unui presupus dosar pe numele sotiei, Carmen Iohannis.
     De numele lui Carmen Iohannis este legat dosarul privind un imobil din centrul Sibiului.

DNA Ploiesti verifica proceduri de achizitie la peste 10 institutii
     Procurorii DNA Ploiesti au cerut de la mai mult de zece institutii publice documente privind achizitia de servicii IT, firmele care au castigat respectivele contracte fiind controlate de deputatul Sebastian Ghita sau de apropiati ai acestuia, au declarat surse judiciare, citate de Agerpres. Potrivit acestora, procurorii anticoruptie de la Ploiesti fac verificari cu privire la proceduri de achizitie a unor servicii IT, contractele vizate fiind finantate din fonduri europene. In acest context, anchetatorii au cerut documente de la mai mult de zece institutii publice, contractele verificate fiind castigate de firme controlate de deputatul Sebastian Ghita sau de apropiati ai acestuia, au precizat sursele citate.
     De altfel, Ministerul Afacerilor Externe (MAE) a confirmat, luni, ca procurorii DNA Ploiesti au solicitat documente legate de modul in care a fost atribuit un contract privind achizitia de infrastructura hardware si software. MAE a aratat ca documentele fac referire la contractul privind "Achizitia infrastructurii hardware si software de baza, a serviciilor de dezvoltare si implementare a Sistemului Informatic pentru Managementul Integrat al Serviciilor pentru Cetateni (SIMISC)", care are o valoare de peste 25 de milioane de ei fara TVA.
     Contractul in cauza a fost atribuit in cursul anului trecut asocierii formate din firmele Siveco Romania SA si Expert One Research SRL, la aceasta din urma figurand ca actionari persoane apropiate lui Sebastian Ghita, au mentionat, la acel moment, surse judiciare.

Bursa

Azi: Cea mai citită știre din sursa Bursa:

Ghita a scapat de la "taiere" | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii