Miercuri, 30 Martie 2016 - 05:07 AM Aleg.RO: Manevrele cu care Sebastian Ghi?a a ca?tigat prima batalie cu procurorii

romanialibera

Deputaţii din Comisia juridică au avizat, marți, favorabil cererea DNA de reţinere a deputatului PSD Sebastian Ghiţă, dar au respins solicitarea de arestare preventivă a acestuia . Avizul comisiei este consultativ, iar decizia finală va aparține plenului Camerei Deputaților, care se va reuni miercuri.

Citește și: Deputatul 0. Sebastian Ghiță a incasat 800 de euro pentru fiecare secundă vorbită in Parlament

Din totalul de 21 de voturi exprimate, 11 deputaţi s-au pronunţat pentru reţinerea lui Sebastian Ghiţă, 5 impotrivă, iar 5 s-au abţinut. In ceea ce priveşte cererea DNA de arestare preventivă, 10 deputaţi au votat pentru, 6 impotrivă şi 5 s-au abţinut. Cum pentru formularea unui verdict este nevoie de votul a jumătate plus unu din cei prezenți (11 voturi in acest caz), cererea de reținere nu a fost aprobată. Avizul comisiei este consultativ, iar decizia finală va aparține plenului Camerei Deputaților. Dacă plenul va menține soluția Comisiei juridice, Ghiță ar putea fi salvat, de fapt, din calea procurorilor. In majoritatea cazurilor, aceștia cer reținerea pentru 24 de ore tocmai in vederea arestării pentru 30 de zile. De altfel, după aceeași rețetă au scăpat și deputații Elena Udrea și Cristian Rizea. Amandoi au scăpat de reținere, fiind puși sub control judiciar.

Sanzienele, argument

Strategia lui Sebastian Ghiță s-a bazat pe trei linii de atac. In primul rand, deputatul a anunțat că i-a trimis șefei DNA, Laura Codruța Kövesi, o scrisoare in care cere anularea dosarului, pe motiv că, deși acesta are caracter secret, conținutul a ajuns pe site-ul unei jurnaliste. In al doilea rand, a susţinut că procurorul Liviu Tudose, care a fost deja arestat in dosarul său penal, s-ar fi intalnit cu fostul premier Victor Ponta, dar nu pentru a discuta despre funcţii, ci pentru a-i da o invitaţie la un concert al orchestrei simfonice din Prahova, unde canta fiica sa. Mai mult, Sebastian Ghiță a prezentat in comisie o copie după o invitaţie la un concert de copii, \'Reflecţii de Sanziene\'. Parlamentarul a mai spus că nu a participat la acea intalnire, dar ştie despre ce a fost vorba.

Afirmațiile lui Ghiță sunt contrazise, insă, chiar de mărturia lui Liviu Tudose din dosar. Potrivit documentului, \'in primăvara anului 2014, impreună cu Ghiţă Sebastian Aurelian a mers la Victor Ponta, ocazie cu care premierul i-a oferit o funcţie de conducere, respectiv director, al Departamentului pentru Luptă Antifraudă, sau o funcţie de execuţie in cadrul ONPCSB, propunere cu care acesta, in principiu, a fost de acord, dar care nu a mai fost materializată\'. Miza ar fi fost un dosar de evaziune fiscală, cu ramificații pană la Mircea Cosma, președintele CJ Prahova, trimis in judecată pentru corupție. Procurorul ar mai fi declarat la DNA că de-a lungul lui 2013, in timp ce un procuror din subordinea sa instrumenta dosarul privind reţeaua de evaziune fiscală Păvăleanu-Răzvan Alexe, Sebastian Ghiţă ar fi venit de mai multe ori la locuinţa sa, pentru a-i solicita furnizarea unor informaţii din dosar și, insistent, \'să-l salveze pe Moşu\' (Mircea Cosma), in condițiile in care cercetările din dosar duceau către acesta.

Filmuleț cu interlop

Pe de altă parte, Sebastian Ghiță a susținut că procurorii DNA urmăresc să-l forțeze să facă denunțuri impotriva lui Victor Ponta, in acest sens fiind dispuși să-l creadă pe unul dintre denunţătorii săi, Răzvan Alexe, care ar fi \'in relaţie cu interlopi\'.

\'Construcția logică a procurorilor bazată pe denunțuri, asezonată cu denunțul unui personaj (Răzvan Alexe – n.r.) cu șase arestări, acuzat de trafic de influență, proxenetism, contrabandă cu țigări și multe alte probleme, impușcat, in relație cu toate clanurile de interlopi, care a ajuns un tip crezut\', a arătat Sebastian Ghiță.

De altfel, in faţa Comisiei juridice, deputatul a prezentat un film de șase minute, montat profesionist, in care era detaliată \'activitatea infracţională\' a lui Răzvan Alexe. Inregistrarea conţine colaje cu fotografii ale acestuia alături de personaje controversate din lumea mondenă, dar şi detalii despre dosarele in care este vizat, inclusiv cel in care se vorbeşte despre trafic de droguri. In acest fel, deputatul a incercat să conteste credibilitatea unuia dintre martori, deși analiza acestui subiect ar trebui să aparțină justiției, și nu Camerei Deputaților.

Dar și data aceasta datele din dosar contrazic incercarea lui Ghiță de a se detașa de denunțător. \'Faptele au fost comise in contextul in care, pe de o parte, deputatul avea interesul să-i protejeze pe Cosma Vlad Alexandru (fiul lui Mircea Cosma – n.r.) şi Alexe Răzvan, implicaţi in activitatea infracţională ce făcea obiectul anchetei, iar pe de altă parte, avea personal interese de natură financiară la mai mulţi agenţi economici supuşi anchetei\', se arată in referatul procurorilor. Potrivit unui martor din dosar, in vara anului 2013 \'Ghiţă Sebastian s-a intalnit cu Alexe Răzvan la restaurantul Vienna Cafe din Ploieşti, ocazie cu care i-a relatat date relevante din dosarul instrumentat de Parchetul de pe langă Curtea de Apel Ploieşti, pe care le cunoştea de la procurorul general Tudose Liviu\'.

Singurul RCA in 12 rate comenteaza /* (c)

România Liberă

Azi: Cea mai citită știre din sursa România Liberă:

Manevrele cu care Sebastian Ghi?a a ca?tigat prima batalie cu procurorii | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii
Page created in 0.65383386611938 seconds.