Marți, 22 Martie 2016 - 05:15 AM Aleg.RO: Tariceanu a depus proiectul privind intrarea in insolventa a TVR. Ciolos este de acord cu aceasta solutie

jurnalulnational

Copresedintele ALDE, Calin Popescu Tariceanu, a declarat, luni, ca a depus la Camera Deputatilor proiectul de lege care permite intrarea TVR in insolventa . Acesta a precizat ca va veni cu o noua initiativa prin care vrea sa modifice alocarea timpilor de publicitate, care sa fie aceiasi ca si pentru televiziunile private.

Copresedintele ALDE Calin Popescu Tariceanu Foto: Romania TV

Calin Popescu Tariceanu a precizat ca propunerea legislativa privind posibilitatea ca televiziunea publica sa ceara insolventa fost depusa saptamana trecuta la Camera Deputatilor, potrivit news.ro. El a mentionat ca ar dori ca aceasta propunere legislativa sa fie discutata in acelasi timp cu proiectul semnat de catre senatorul PSD Georgica Severin, care propune de asemenea modificarea Legii 41, privind separarea functiilor de presedinte si director general al SRTV. Calin Popescu Tariceanu a mai anuntat ca va face inca o propunere legislativa, de modificare a timpilor de publicitate pentru TVR, in sensul revenirii la acelasi nivel cu celelalte televiziuni, in conditiile in care televiziunea publica are dreptul, in prezent, la 8 minute de publicitate pe ora, iar televiziunile comerciale la 12 minute pe ora.

Tariceanu sustine ca Ciolos este de acord cu propunerea prin care SRTV sa poata solicita procedura de insolventaCopresedintele ALDE Calin Popescu-Tariceanu a declarat ca premierul Dacian Ciolos este de acord cu propunerea ALDE ca televiziunea publica sa poata solicita procedura de insolventa, avand in vedere situatia financiara "extrem de grava" pe care o inregistreaza."Am avut ieri  (duminica - n.r.) o discutie si cu domnul prim-ministru Ciolos, referitoare la aceasta problema. Domnia sa a tinut sa-mi spuna ca, din punctul de vedere al Guvernului, solutia intrarii in insolventa este cea mai potrivita, avand in vedere situatia actuala a televiziunii si perspectivele. I-am adus aminte ca Guvernul, la randul lui, va trebui sa intreprinda o serie de actiuni, care sunt, dupa parerea mea, necesare si care sa poata sa contribuie la refacerea veniturilor televiziunii. Ma refer, pe de o parte, la obligativitatea ca societatile de distributie a energiei electrice sa factureze taxa de televiziune, la reconsiderarea subventiei pe care Guvernul o da societatii de televiziune pentru retransmisia pe relee catre Societatea Nationala de Comunicatii. Sunt lucruri care tin de Guvern si l-am rugat sa le aiba in vedere, in asa fel incat, simultan cu intrarea in insolventa, sa se asigure o serie de venituri suplimentare", a precizat Tariceanu intr-o conferinta de presa.

Jurnalul Național

Azi: Cea mai citită știre din sursa Jurnalul Național:

Tariceanu a depus proiectul privind intrarea in insolventa a TVR. Ciolos este de acord cu aceasta solutie | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii
Page created in 0.66535592079163 seconds.