Joi, 10 Martie 2016 - 05:06 AM Aleg.RO: Catalin Predoiu, la iesirea de la DNA : Audierea, in legatura cu procedura de desemnare a unui repezentant in comisia ANRP

jurnalulnational

"In legatura cu o procedura legala de desemnare din partea Ministerului Justitiei a unui reprezentant la nivelul comisiei . Procurorul de caz voia sa lamureasca acest aspect. La nivelul Ministerului Justitiei procedura s-a respectat perfect legal", a declarat Catalin Predoiu, fost ministru al Justitiei, la iesirea din sediul DNA.

Dosarul despagubirilor ilegale: Catalin Predoiu, fost ministru al Justitiei, este audiat la DNA

Catalin Predoiu, fost ministru al Justitiei, a ajuns miercuri la sediul Directiei Nationale Anticoruptie pentru a fi audiat in calitate de martor, in dosarul ANRP in care este cercetat deputatul PNL Ioan Oltean, au declarat pentru MEDIAFAX surse judiciare.

/* (c)AdOcean 2003-2016, thinkdigital_ro.mediafax.ro.All site.640x160_adtext */ ado.slave('adoceanthinkdigitalrozfqlkunfuj', {myMaster: 'cUFVIc8hnWY12MT8qto9goLrcsx61X63Ya0wDgWCtY7.B7' });

Catalin Predoiu, fost ministru al Justitiei, a ajuns, miercuri, la DNA, fiind citat in calitate de martor in dosarul ANRP, in care deputatul PNL Ioan Oltean este acuzat ca ar fi intervenit la ANRP pentru despagubirea ilegala a omului de afaceri Mihai Rotaru de la care ar fi primit mita 600.000 de euro.

Zilele trecute doi fosti ministri ai Finantelor, Gheorghe Pogea si Sebastian Vladescu, au fost audiati ca martori in aceeasi cauza.

Ioan Oltean este acuzat de procurorii DNA ca a primit 600.000 de euro de la Mihai Rotaru, actionar la CS Universitatea Craiova, in incinta unei parohii, pentru a interveni in favoarea sa la ANRP. Parlamentarul ar fi intervenit la fostul presedinte al ANRP, Crinuta Dumitrean, astfel ca omul de afaceri Mihai Rotaru ar fi obtinut o despagubire de aproape 109 milioane de lei pentru un teren care, potrivit procurorilor, a fost supraevaluat cu peste 87 de milioane de lei.

Din Comisia Centrala pentru Stabilirea Despagubirilor din ANRP au facut parte, la momentul respectiv, Crinuta Dumitrean, care era presedintele institutiei, Sergiu Diacomatu, Remus Baciu, Rodica Constantinovici, Lacramioara Alexandru, Marko Attila si Catalin Teodorescu.

Citeste si: ANRP trebuie sa plateasca o despagubire supraevaluata de peste 70 milioane de euro nepotului lui George Becali Citeste si: Dosarul lui Ioan Oltean - Ce spune denuntatorul deputatului, preotul din Chitila: Sefii din ANRP se imbatau si vorbeau de miliardele de euro care au disparut Citeste si: Mihai Rotaru, Crinuta Dumitrean si restul membrilor comisiei ANRP vor fi pusi in libertate Citeste si: Curtea de Conturi: Nereguli la Finante, privind ANRP si ANAF, dar si la Agricultura si Transporturi Citeste si: DOSARUL Ioan Oltean: Fosta sefa a ANRP Crinuta Dumitrean, omul de afaceri Mihai Rotaru, acuzat ca i-a dat 600.000 de euro mita deputatului Ioan Oltean, si alti patru retinuti in acest caz au fost arestati

/* (c)AdOcean 2003-2015, thinkdigital_ro.mediafax.ro.All site.624x30_text_final art */ ado.slave('adoceanthinkdigitalrotnnegklgxj', {myMaster: 'cUFVIc8hnWY12MT8qto9goLrcsx61X63Ya0wDgWCtY7.B7' }); /* (c)AdOcean 2003-2015, thinkdigital_ro.mediafax.ro.All site.600x152_up_300x250_560x152_final art */ ado.slave('adoceanthinkdigitalrowmgocnrrsk', {myMaster: 'cUFVIc8hnWY12MT8qto9goLrcsx61X63Ya0wDgWCtY7.B7' });

Jurnalul Național

Azi: Cea mai citită știre din sursa Jurnalul Național:

Catalin Predoiu, la iesirea de la DNA : Audierea, in legatura cu procedura de desemnare a unui repezentant in comisia ANRP | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii