Sâmbătă, 25 Iunie 2005 - 09:50 AM Aleg.RO: Criză de conducere la Radio și TV publice

Publicat de: Cornelia Drăghici

azi Dorința președintelui Traian Băsescu de a fi în același timp și arbitru și jucător se repercutează tot mai acut asupra prieteniei dintre PNL si PD, care este pe cale să se destrame. Preconizata ruptură pare să atragă după sine prăbușirea întregii coaliții. Ultima ispravă a șefului statului a fost refuzul de a nominaliza reprezentanții președinției în Consiliile de Administrație ale Radioului și Televiziunii Publice. N-ar fi fost nici o nenorocire, ținând cont că aceste structuri pot funcționa și cu 9 membri în loc de 13 cât ar fi trebuit să aibă în total fiecare. Însă, democrații au urmat și ei exemplul fostului lor șef și și-au retras reprezentanții, fără a informa în prealabil colegii de coaliție, în special pe liberali. Decizia a fost anunțată într-un mod devenit familiar democraților și președintelui Băsescu - prin presă. Președintele interimar al PD Emil Boc a fost cel care, prin intermediul unei declarații făcute la un post de televiziune, a propus tuturor partidelor politice retragerea celor nominalizați pentru a face parte din Consiliile de Administrație ale celor două societăți. El a propus ca până la modificarea legilor de organizare și funcționare ale SRR și SRTV să fie asigurat doar interimatul la cele două societăți. Numai că Boc s-a referit nu la legea propusă de UDMR, care a trecut cu modificări de comisia de cultură a Camerei Deputaților, ci la un proiect al democraților, pe aceeași temă, aflat în lucru. Chiar dacă președintele Băsescu susține că nu se bagă în problemele PD, el a fost dat ca exemplu de urmașul său, care a arătat că mesajul lui Băsescu pe tema CA ale SRR și SRTV dar și retragerea candidaților Andrei Pleșu și Paul Grigoriu sunt "semnale" pentru cum trebuie să se comporte PD. Numai că aceste "semnale", care se văd doar în Aleea Modrogan, nu prea îi încântă pe liberali care au ieșit, pentru prima dată, pe față, la bătaie. Purtătorul de cuvânt al PNL, Eugen Nicolăescu a declarat că "din păcate, PD nu a respectat înțelegerile din coaliție, iar decizia pe care a luat-o excede cadrul pe care l-am realizat. PNL nu va proceda în acest fel, ci va continua acțiunea pentru normalizarea activității celor două instituții media. Nu putem lăsa cele două instituții fără o conducere legitimă, suntem însă de acord să îmbunătățim legislația de profil". Nicolăescu a declarat răspicat că PNL nu-și va retrage reprezentanții din cele două consilii de administrație susținând că procesul, care a trecut deja de etapa audierii candidaților în comisiile parlamentare, trebuie continuat până la finalizare. Ca să pună "bomboana pe colivă", Nicolăescu a spus că, în ciuda refuzului PD și al președinției de a întregi componența CA-urilor SRR și SRTV, funcționarea legală a acestora va fi posibilă, întrucât legea prevede desfășurarea activității cu două treimi din numărul membrilor acestora.
Dincolo de dorința PD și a președintelui Băsescu de a-și impune punctele de vedere, Nicolăescu a apreciat că important este să se respecte legea, potrivit căreia, atunci când conducerile SRR și SRTV sunt destituite, se declanșează procedura de numire a noilor consilii de administrație.

· Azi
Azi

· Alte știri de la Cornelia Drăghici

Azi: Cea mai citită știre din sursa Azi:

Criză de conducere la Radio și TV publice | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii
Page created in 0.62086796760559 seconds.