Marți, 08 Martie 2016 - 05:03 AM Aleg.RO: Vladescu: Am fost la DNA ca martor, nu pot sa spun in ce dosar

jurnalulnational Bogdan Iurascu/Intact Images Sebastian Vladescu (adsbygoogle = window .adsbygoogle || []).push({});   Fostul ministru al Finantelor Sebastian Vladescu a declarat luni ca a fost la Directia Nationala Anticoruptie (DNA) in calitate de martor, dar nu poate sa spuna in ce dosar. Intrebat, la iesirea de la DNA, unde a stat aproximativ doua ore, daca a fost citat ca martor al acuzarii sau al apararii, Sebastian Vladescu a spus: "Am fost martor pur si simplu”. Fostul ministru al Finantelor a refuzat sa spuna daca dosarul in care a fost audiat este cel in care au fost pusi sub acuzare deputatul Ioan Oltean si mai multi fosti membri ai ANRP, pentru despagubirea ilegala a omului de afaceri Mihai Rotaru. Vladescu a spus ca nu stie cum a ajuns sa fie despagubit Mihai Rotaru.  Surse judiciare au declarat, pentru News.ro, ca fostul ministru Sebastian Vladescu a dat declaratii de martor in dosarul despagubirii ilegale a lui Mihai Rotaru, dupa interventii la ANRP. In aceasta cauza, deputatul PNL Ioan Oltean este urmarit penal pentru trafic de influenta si complicitate la abuz in serviciu. Procurorii DNA il acuza pe Ioan Oltean ca a intervenit pe langa fostul presedinte ANRP Crinuta Dumitrean pentru despagubirea omului de afaceri Mihai Rotaru, actionar la CS Universitatea Craiova, pentru un teren supraevaluat cu peste 87 de milioane de lei. In schimb, deputatul ar fi primit 600.000 de euro de la Rotaru, printr-un intermediar, care i-ar fi dat banii intr-o biserica din Chitila. Ioan Oltean ar fi fost denuntat de Adrian Alexandrescu, fostul paroh de la Biserica Sfantul Ioan Botezatorul din Chitila, condamnat la doi ani si sase luni de inchisoare intr-un alt dosar privind tot despagubiri de la ANRP. Adrian Alexandru le-ar fi spus anchetatorilor ca Ioan Oltean a primit, "in preajma Pastelui 2010”, in curtea bisericii din Chitila, un sac mare de bani de la soferul omului de afaceri Mihai Rotaru. Deputatul Ioan Oltean a declarat, dupa ce a fost pus sub acuzare, ca preotul din Chitila minte, pentru ca el nu a fost niciodata la acea biserica din Chitila. La momentul aprobarii despagubirii lui Mihai Rotaru, in Comisia Centrala pentru Stabilirea Despagubirilor din ANRP erau Crinuta Dumitrean, Sergiu Diacomatu, Remus Baciu, Rodica Constantinovici, Lacramioara Alexandru, Marko Attila si Catalin Teodorescu.

Jurnalul Național

Azi: Cea mai citită știre din sursa Jurnalul Național:

Vladescu: Am fost la DNA ca martor, nu pot sa spun in ce dosar | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii