Sâmbătă, 25 Iunie 2005 - 09:43 AM Aleg.RO: Retragerea candidatilor PD pentru SRR si TVR nu mai este atat de sigura

Publicat de: C.E.

ziua Liderul democrat Emil Boc si-a nuantat ieri declaratia cu privire la retragerea candidatilor propusi pentru conducerile SRR si SRTV. Dupa ce joi a reusit sa atraga nemultumiri din partea colegilor de guvernare, care i-au reprosat ca nu a respectat intelegerea din cadrul Coalitiei, ieri liderul PD a sustinut ca nu s-a luat nici o decizie cu privire la retragerea candidatilor. "Am cerut doar o analiza cu privire la posibilitatea instituirii interimatului pana la schimbarea legii in vederea depolitizarii si profesionalizarii acestor institutii. Noi vom lua o decizie si in functie de raportarea colegilor nostri in perioada urmatoare", a spus Boc, intr-o declaratie pentru BBC. Potrivit liderului PD, masura interimatului la cele doua institutii pana la modificarea legii ar fi de folos intregii societati, si Puterii si Opozitiei. "Eu am facut o propunere intregului spectru politic, nu doar colegilor din coalitie. Daca abordarea pe care am avut-o nu a fost cea mai buna si ne dam seama - si uitati-va la personalitatile politice, la personalitatile publice care se raporteaza la decizia noastra - daca este gresita, trebuie sa ne incapatanam si pentru ca am decis asa trebuie sa mergem intr-un asemenea demers pana la capat?", a mai spus Boc, sustinandu-si cauza. Vorbind despre tensiunile care s-ar putea isca in Coalitie din cauza unei decizii unilaterale, Boc a sustinut ca, daca este vorba despre o greseala, aceasta nu trebuie sustinuta cu incapatanare, ci trebuie luata o decizie buna, "in interes public". Ideea democratilor a fost sustinuta ieri si de Initiativa Profesionala Radio Romania si de Sindicatul Liber din Societatea Romana de Difuziune, care, intr-o scrisoare deschisa catre Parlament, arata ca ideea lui Boc este "o solutie oportuna pentru acest moment, pentru a evita un Consiliu de Administratie politizat".

Nicolaescu nu se lasa
Pe de alta parte, purtatorul de cuvant al PNL, Eugen Nicolaescu, a sustinut ieri ca discutiile pe tema politizarii SRR si SRTV sunt "o falsa problema", in conditiile in acre toate partidele politice vor depolitizarea institutiilor publice de media. Potrivit lui Nicolaescu, trebuie facute "eforturi" pentru schimbarea legii privind functionarea celor doua societati, insa "nu este corect ca unii sa se erijeze in campioni ai depolitizarii activitatii de media". Liderul PNL mai spune ca la nivelul coalitiei guvernamentale s-au luat decizii in acest sens, PNL†fiind de parere ca partenerii din coalitie trebuie "sa respecte intocmai deciziile luate de comun acord". "Credem ca asigurarea unei conduceri legitime pentru cele doua institutii este un lucru esential in aceasta perioada si de aceea, procedurile parlamentare incepute trebuie finalizate", precizeaza Nicolaescu.

Ziua

· Alte știri de la C.E.

Azi: Cea mai citită știre din sursa Ziua:

Retragerea candidatilor PD pentru SRR si TVR nu mai este atat de sigura | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii