Vineri, 24 Iunie 2005 - 08:44 AM Aleg.RO: PD vrea sa blocheze numirea noilor conduceri ale TVR si SRR

Publicat de: Marius Vulpe

Averea Confruntati cu refuzul aliatilor liberali fata de perspectiva retragerii propriilor reprezentanti din CA al SRR si SRTV si instituirii unei conduceri interimare, democratii se pregatesc sa forteze mana acestora apeland la sprijinul sindicatelor celor doua institutii, dar si initiind discutii cu ceilalti parteneri de coalitie. Pentru a-si atinge obiectivul transmis conducerii pe filiera Cotroceni, democratii mizeaza pe blocarea lucrarilor celor doua Consilii de Administratie prin obtinerea retragerii a mai mult de o treime din membrii care le compun. PD doreste ca noile CA sa fie numite numai dupa ce se modifica legea de functionare a celor doua institutii, iar pana cand acest lucru este posibil, TVR si SRR sa fie conduse doar de un Comitet Director, format din trei persoane.

Potrivit unor surse din partid, liderul democrat Emil Boc ar fi propus inca de miercuri in sedinta de lucru a CNC-ului coalitiei instituirea interimatului la conducerea SRR si SRTV, pana la modificarea legilor de functionare a acestor institutii si retragerea candidatilor propusi, dar s-a lovit de refuzul ferm al colegilor liberali. Ca atare, potrivit acelorasi surse, conducerea democrata a contactat reprezentantii sindicatelor din SRR si SRTV, obtinand sprijinul acestora in demersul sau, urmand ca in zilele urmatoare sa incerce sa-i castige de partea sa atat pe conservatori , cat si pe udemeristi, si, de ce nu, sa-i convinga si pe parlamentarii celorlalte minoritati nationale sa-si retraga reprezentantii.

De la idee pana la punerea ei in practica e insa cale lunga. Chiar daca Sindicatul Liber din Radiodifuziunea Rom?na a decis ieri sa isi retraga reprezentantii pe care i-a sprijinit in alegerile interne pentru CA al SRR, cei numiti nu se mai dau jos din scaunele unde au fost propulsati. Respectivii, Razvan Dumitrescu, din partea Sindicatului Liber din SRR, si Adrian Moise, reprezent?nd Federatia Sindicatelor din SRR, au anuntat ca nu se vor retrage din CA.

Intre timp, Boc a solicitat ieri tuturor partidelor parlamentare "sprijin pentru profesionalizarea, depolitizarea si eficientizarea serviciilor de radio si televiziune". El a propus ca p?na la modificarea in regim de urgenta a legii de resort sa se asigure doar interimatul la cele doua societati, urmand ca abia dupa modificare sa fie alese Consiliile de Administratie si structurile profesionale in conducerea acestor servicii publice. Boc crede ca, procedural, retragerea reprezentantilor nu ridica probleme, av?nd in vedere ca audierile din Comisiile de Cultura au un "efect preliminar", "efectul juridic" produc?ndu-l doar votul plenului Parlamentului.

Pozitia democratilor a provocat reactia furibunda a liberalilor, care, prin vocea lui Eugen Nicolaescu, i-au acuzat de nerespectarea intelegerii. " PD, din pacate, nu a respectat intelegerea din Consiliul National de Coordonare. Declaratia lui execede cadrul inteles", a sustinut Nicolaescu. El a anuntat ca nu vor da curs sugestiei PD si vor continua procedura de nominalizare a candidatilor pentru cele doua institutii publice de Radio si Televiziune in paralel cu continuarea procedurii de modificare a legislatiei privind numirea conducerii celor doua institutii.

Declaratia lui Emil Boc depaseste cadrul intelegerii din Coalitie.

Nici udemeristii nu par incantati de aceasta intorsatura de situatie, dar par ceva mai deschisi catre discutii. "Nu este de dorit ca in cadrul unui demers de acest gen, sa schimbam radical parcursul, ceea ce s-a stabilit dinainte ori de cate ori cuiva sau cineva isi aduce aminte ca are o alta opinie", ne-a declarat presedintele executiv al Uniunii, Takacs Csaba. Pentru liderul UDMR, aceste jocuri nu fac decat sa afecteze imaginea coalitiei guvernamentale. "Nu ma mai mira ca presa este atat de acida. Schimbam de "n" ori directia si, pana la urma, nu facem nimic", a conchis el, precizand insa ca UDMR este deschisa la discutii pentru solutionarea acestei probleme. Purtatorul de cuvant al PC, Bogdan Ciuca, considera ca "retragerea este justificata din moment ce propunerile vizau persoane din partide politice". "Propunerile PC sunt din societatea civila si din mediul profesional. Noi ne sustinem in continuare oamenii si vom discuta aceste chestiuni in CNCCA trebuie sa functioneze", a mai precizat Ciuca. La randul sau, liderul grupului parlamentarilor minoritatilor nationale, Varujun Pambuccian, a aratat ca nu se pune problema retragerii propriilor reprezentanti din cele doua CA-uri, el nefiind inca contactat pe aceasta tema de catre democrati.

Opozitia este si mai dura. Pentru deputatul PRM Lucian Augustin Bolcas toata chestiunea nu este decat o "manevra politicianista" a PD. "Ei vor un singur lucru. Fortarea alegerii unui presedinte interimar care sa le apartina", crede Bolcas, adaugand ca nu vede nici o legatura intre demersul PD si cel de depolitizare al presedintelui Basescu.

"Domnul Boc nu da sarcini Parlamentului. Trebuie sa-si vada de Primaria lui", a declarat, la randul sau, presedintele Senatului, Nicolae Vacaroiu (PSD). El sustine ca Guvernul, partidele, sindicatele nu mai au dreptul sa retraga propunerile pentru Consiliile de Administratie ale SRR si SRTV, dupa depunerea acestora in scris, cartile aflandu-se acum in mana candidatilor titulari si supleanti.

Averea

· Alte știri de la Marius Vulpe

Azi: Cea mai citită știre din sursa Averea:

PD vrea sa blocheze numirea noilor conduceri ale TVR si SRR | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii