Joi, 25 Februarie 2016 - 04:57 AM Aleg.RO: Instanta suprema a revocat masura controlului judiciar pe cautiune in cazul lui Madalin Voicu

AMOS News

"Admite plangerea formulata de inculpatul Voicu Madalin Stefan impotriva ordonantei procurorului . Revoca masura preventiva a controlului judiciar pe cautiune dispusa in ce-l priveste pe inculpat", anunta Inalta Curte de Casatie si Justitie.

Hotararea instantei supreme vine dupa ce procurorii au dispus masura controlului judiciar pe o cautiune de 500.000 de lei in cazul lui Madalin Voicu, ca urmare a respingerii cererilor DNA de retinere si arestare de catre plenul Camerei Deputatilor.

In acelasi dosar este cercetat si parlamentarul Nicolae Paun despre care procurorii DNA spun ca "in calitate de presedinte al Asociatiei Partida Romilor Pro Europa, Paun Nicolae a platit, lunar, sume de bani fixe in cuantum total de 217.300 lei, deputatului Madalin Voicu si a asigurat un salariu unei persoane din familia acestuia acestuia (fara nicio contraprestatie), in cadrul unuia din proiectele derulate de Asociatia Partida Romilor".

/* (c)AdOcean 2003-2016, thinkdigital_ro.mediafax.ro.All site.640x160_adtext */ ado.slave('adoceanthinkdigitalrozfqlkunfuj', {myMaster: 'cUFVIc8hnWY12MT8qto9goLrcsx61X63Ya0wDgWCtY7.B7' });

DNA sustine ca "aceste foloase au fost oferite pentru ca deputatul Madalin Voicu sa intervina la functionari si demnitari, interventii concretizate in contextul validarii proiectelor cu finantare europeana, in contextul promovarii unui proiect de lege privind amnistia contributiei de asigurari de sanatate pentru anumite categorii de persoane fizice si in legatura cu neincasarea, de catre ANAF, a sumelor aferente deciziilor de impunere emise catre persoanele angajate, in mod fictiv, in cadrul Partidei Romilor Pro Europa".

De asemenea, DNA precizeaza ca "Madalin Voicu, in exercitarea obligatiilor ce deriva din calitatea de deputat, a depus declaratii de avere la Camera Deputatilor, fara a declara sumele de bani obtinute de la Asociatia Partida Romilor «Pro Europa», totalizand 300.682 lei – venit brut si 217.300 lei venit net".

"Acesti bani proveneau din fondurile alocate derularii proiectelor europene despre care Madalin Voicu stia ca sunt deturnati", precizeaza DNA.

Citeste si: Deputatul Madalin Voicu, control judiciar si o cautiune de 500.000 de lei Citeste si: Liviu Dragnea, despre cazul Voicu: Cererile DNA nu au trecut din cauza simpatiei. PNL: PSD are repulsie la solicitarile justitiei Citeste si: Liviu Dragnea, despre cazul Voicu: Cererile DNA nu au trecut din cauza simpatiei. PNL: PSD are repulsie la solicitarile justitiei

/* (c)AdOcean 2003-2015, thinkdigital_ro.mediafax.ro.All site.624x30_text_final art */ ado.slave('adoceanthinkdigitalrotnnegklgxj', {myMaster: 'cUFVIc8hnWY12MT8qto9goLrcsx61X63Ya0wDgWCtY7.B7' }); /* (c)AdOcean 2003-2015, thinkdigital_ro.mediafax.ro.All site.600x152_up_300x250_560x152_final art */ ado.slave('adoceanthinkdigitalrowmgocnrrsk', {myMaster: 'cUFVIc8hnWY12MT8qto9goLrcsx61X63Ya0wDgWCtY7.B7' });

· AMOS News
AMOS News

Azi: Cea mai citită știre din sursa AMOS News:

Instanta suprema a revocat masura controlului judiciar pe cautiune in cazul lui Madalin Voicu | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii