Luni, 24 Ianuarie 2005 - 02:45 PM Aleg.RO: Bulibășeală la conducere Exploatării Miniere Roșiamin

Publicat de: Alina NEGRU

AMOS News La scurt timp după ce directorul Exploatării Miniere Roșiamin Roșia Montană, Valentin Rusu, a declarat că exploatarea nu se va închide curând, liderul sindicatului din exploatare spune că mâine, Electrica ar putea sista furnizarea de energie electrică, fapt ce ar duce, implicit, la oprirea producției. Conform programului de restructurare al sectorului minier pentru anul 2005, negociat de MEC cu FMI, Compania Națională a Aurului, Fierului și Cuprului Minvest Deva va disponibiliza minim 1.000 de salariați, restructurare ce va afecta județele Alba, Hunedoara și Harghita. În aceste condiții, există mari șanse să se închidă SC RoșiaMin Roșia Montană cu cei 500 de salariați. Minvest Deva are de ales între Bălan (Harghita), unde UDMR nu va accepta închiderea minei în acest an, Brad (Hunedoara), protejată tot timpul la restructurare și subvenții de conducerea Minvest și, probabil, în baza bunelor relații de "prietenie" cu județul Alba, va "definitiva" soarta RoșiaMin. Aceasta era prevăzută la închidere pentru anul 2004 în strategia Minvest Deva și a Ministerului Economiei și Comerțului, dar a fost amînată deoarece nu era lansată noua investiție a companiei româno-canadiene Roșia Montană Gold Corporation. În cazul în care aceasta din urmă primește acordul de mediu, va trebui să plătească 6,5 milioane de dolari pentru închiderea RoșiaMin. SC CupruMin SA Abrud, societate aflată în directa subordine a MEC, va disponibiliza 171 de ortaci, avînd șanse de a rămîne pînă în 2007 singura exploatare minieră a județului Alba. Firma are la ora actuală 1.100 de salariați, dar devine rentabilă doar dacă va păstra numai 500. Dacă pînă la aderare nu găsește un investitor puternic cu aport de capital de circa 500-700 milioane de dolari, CupruMin umează a se închide la data integrării României în UE.

Speranțe

Conducerea RosiaMin Rosia Montana este sigură că exploatarea nu se va închide curând. "La Roșia Montană nu cred că intră în discuție așa ceva. Dacă lucrurile vor merge în continuare bine, exploatarea o să-și poată continua activitatea", a declarat directorul RoșiaMin, Valentin Rusu. El a mai precizat că societatea s-ar putea închide doar în condițiile reducerii totale a subventiilor sau a preluării acesteia de către RMGC. "Acum cinci ani aveam 1.200 de angajați, iar acum sîntem 495, am ajuns la limita supraviețuirii. Dacă mai continuăm să facem disponibilizări e afectat procesul de producție și nu mai putem continua", a mai spus Rusu.

Sub sabia lui Damocles

Liderul sindicatului "RoșiaMin", Sorin Băbuț a declarat luni, la o întâlnire cu conducerea prefecturii Alba că situația la exploatarea minieră de la Roșia Montană este gravă. "Avem datorii istorice, pe care nu le-am putea plăti nici dacă subvenția s-ar tripla. Mâine este posibil ca Electrica să sisteze furnizarea energie electrică și activitatea de producție să fie sistată", afirmă Sorin Băbuț.

Acesta a mai declarat că ONG-urile de mediu din zonă nu luptă împotriva proiectului Roșia Montană Gold Corporation, ci împotriva mineritului. Exploatarea minieră a fost acționată în intanță pentru că poluează mediul la Roșia Montană.

Marea majoritate a famililor din zonă au, cel puțin, un membru angajat în minerit. Stoparea acestei ramuri economice ar transforma zona într-o a doua Zlatna, oraș unde peste 90% din populație nu are loc de muncă.

· AMOS News
AMOS News

· Alte știri de la Alina NEGRU

Azi: Cea mai citită știre din sursa AMOS News:

Bulibășeală la conducere Exploatării Miniere Roșiamin | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii