Miercuri, 17 Februarie 2016 - 05:19 AM Aleg.RO: Taxa radio-tv ramane in picioare. Comisia pentru cultura a respins propunerea legislativa de eliminare a taxei

AMOS News

Membrii Comisiei pentru cultura din Camera Deputatilor au dat, marti, raport de respingere la propunerea legislativa de eliminare a taxei radio-tv .

Taxa radio-tv

"Taxa este pentru ambele institutii. Nu putem avea o masura pentru Societatea Romana de Radio (SRR) si una pentru Societatea Romana de Televiziune (SRTV). Din moment ce avem si o obligatie constitutionala pentru mentinerea acestor institutii, ar trebui, daca abrogam, sa punem ceva in loc. Voi propune respingerea acestei initiative legislative", a declarat vicepresedintele comisiei, deputatul UDMR Marton Arpad.El a facut aceste precizari dupa o interventie a deputatului PSD Madalin Voicu, care a sustinut ca exista o diferenta intre cele doua institutii: "Daca legea prevede pentru ambele institutii un anumit tratament, diferenta este ca o institutie functioneaza bine din punct de vedere economico-financiar, iar cealalta nu. De aceea, trebuie facuta o diferentiere", relateaza Agerpres.Legea 41/1994 privind organizarea si functionarea SRR si SRTV impune taxarea obligatorie radio-tv prin intermediul furnizorului de energie electrica.Proiectul pentru modificarea art. 40 din lege propune abrogarea textelor care prevad obligativitatea achitarii acestui tip de taxe."Prezenta propunere legislativa permite si da dreptul cetateanului sa isi aleaga singur sursa de informare fara a fi obligat sa achite taxa chiar daca beneficiarul nu a incheiat un contract cu un operator de cablu tv", se explica in expunerea de motive.Proiectul este o initiativa a 14 parlamentari (13 din partea grupurilor parlamentare PSD si unul neafiliat).Camera Deputatilor este prima Camera legislativa sesizata, iar Senatul — for decizional.

· AMOS News
AMOS News

Azi: Cea mai citită știre din sursa AMOS News:

Taxa radio-tv ramane in picioare. Comisia pentru cultura a respins propunerea legislativa de eliminare a taxei | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii