Marți, 16 Februarie 2016 - 05:18 AM Aleg.RO: Ambasadorul SUA, despre LEGEA DEFAIMARII: Ne opunem legilor care interzic exprimarea ofensatoare cu pretul libertatii de exprimare. Dragnea: Voi depune noi amendamente

jurnalulnational

"( ...) Politica Guvernului Statelor Unite ale Americii este clara. Protejarea libertatii de exprimare, chiar si in cazurile in care exprimarea aleasa ofenseaza, este un aspect fundamental al unei societati democratice sanatoase. Condamnam discriminarea si ura, dar in acelasi timp ne opunem legilor care interzic exprimarea ofensatoare cu pretul libertatii de exprimare. Asa cum a declarat presedintele Obama: <<Cea mai puternica arma impotriva discursului instigator la ura nu este reprimarea, ci libertatea de exprimare, voci ale tolerantei care se ridica impreuna impotriva bigotismului...>>", se arata intr-o declaratie de presa a ambasadorului SUA la Bucuresti.

Legea defaimarii, initiata de liderul PSD Liviu Dragnea, a starnit un val de proteste in randul societatii civile si in mediul online. PNL a anuntat ca va ataca la CCR actul normtiv daca este adoptat. Proiectul a fost scos de pe ordinea de zi a plenului Canmerei Deputatilor, saptamana trecuta, urmand ca discutiile sa fie reluate in aceste zile.

Liderul PSD Liviu Dragnea a declarat, luni, ca este de acord cu afirmatiile ambasadorului SUA la Bucuresti privind libertatea de exprimare si a precizat ca va depune noi amendamente la Legea defaimarii astfel incat sa nu mai existe interpretari, scopul proiectului fiind promovarea tolerantei.

/* (c)AdOcean 2003-2016, thinkdigital_ro.mediafax.ro.All site.640x160_adtext */ ado.slave('adoceanthinkdigitalrozfqlkunfuj', {myMaster: 'cUFVIc8hnWY12MT8qto9goLrcsx61X63Ya0wDgWCtY7.B7' });

"Am vazut reactia ambsadorului SUA, sunt total de acord cu afirmatiile, sustinem libertatea de exprimare", a declarat Liviu Dragnea, la finalul sedintei Biroului Permanent al PSD, precizand ca nu renunta la proiect, dar va elimina din text definitia defaimarii si va depune o serie de amendamente astfel incat sa nu mai existe interpretari.

Dragnea a sustinut ca oricine va putea "injura" pe Facebook, scopul legii fiind acela de a promova toleranta prin educatie si administratie. "Romania este o tara care are nevoie in continuare de toleranta", a mai sustinut Dragnea.

Liderul PSD a mai spus ca nu afecteaza libertatea de exprimare prin nicio actiune, si nici prin aceasta lege.

Citeste si: Dragnea despre Legea defaimarii: A starnit un val de injurii la adresa mea, ma incearca o tristete Citeste si: Lideri ai Miscarii Populare Alba au protestat fata de Legea defaimarii, aparand cu autocolante de hartie lipite pe guri la o conferinta de presa Citeste si: PSD a descoperit o ''eroare materiala'' in legea defaimarii. PNL: Un tertip

Jurnalul Național

Azi: Cea mai citită știre din sursa Jurnalul Național:

Ambasadorul SUA, despre LEGEA DEFAIMARII: Ne opunem legilor care interzic exprimarea ofensatoare cu pretul libertatii de exprimare. Dragnea: Voi depune noi amendamente | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii
Page created in 0.3578200340271 seconds.